Co robić, gdy straci się pracę?

Co robić, gdy straci się pracę?

25 czerwca 2021, godz. 9:32
Udostępnij: Kopiuj link

Ranking najbardziej stresujących sytuacji w życiu każdego człowieka, w którym utrata pracy znajduje się na trzeciej pozycji, jasno obrazuje, iż jest to coś, z czym bardzo ciężko sobie poradzić. Co jednak można zrobić z takim stanem rzeczy?

Stres wpływający na cała rodzinę

Utrata stałego zatrudnienia, które stanowiło źródło utrzymania – zazwyczaj nie tylko siebie, ale również rodziny – bywa ogromnym ciosem dla pracownika. W tym momencie cały jego świat obraca się do góry nogami. Uczucie to potęguje niepewność związana z najbliższą przyszłością.

Jak przygotować się do utraty pracy?

Pracując w dobrze prosperującej firmie, na wymarzonym stanowisku bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak poradzić sobie w przypadku ewentualnego zwolnienia. Wydaje się nam bowiem, że taka sytuacja nigdy nie nastąpi w naszym życiu. Takie podejście jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez pracowników.

Uśpienie czujności oraz brak analizy różnorodnych scenariuszy może sprawić, że utrata pracy spadnie na nas jak grom z nieba. Oczywiście nie należy do tego podchodzić zbyt pesymistycznie. Warto jednak realistycznie przyglądać się swojej sytuacji zawodowej. Nie zaszkodzi także wdrożenie w życie oszczędności, które będą wsparciem finansowym w trudniej sytuacji.

Utrata pracy. I co dalej?

Niestety, stało się. Nadszedł dzień, w którym otrzymałeś wypowiedzenie umowy. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie należy poddawać się emocjom. W pierwszym kroku warto spróbować wyegzekwować od pracodawcy zwolnienie ze świadczenia pracy, dzięki któremu możesz zająć się poszukiwaniem nowego zajęcia, bez konieczności spędzania wyznaczonego okresu wypowiedzenia w siedzibie firmy.

Pamiętaj również, by nie palić za sobą mostu, jaki zbudowałeś podczas pracy w danym przedsiębiorstwie. Być może kontakty z niego pomogą Ci znaleźć nowe, lepsze zatrudnienie. Po utracie pracy należy jak najszybciej zarejestrować się w Urzędzie Pracy, jako osoba bezrobotna. W dalszym ciągu pozostaje już wyłącznie rozglądanie się za nowym zajęciem.

W obecnych czasach można zrobić to wygodnie za pomocą Internetu. Warto odwiedzać sprawdzone portale z ogłoszeniami, jak Pracuj.pl. Ponadto pomocna może okazać się także strona Urzędu Pracy, na której znajduje się katalog z wolnymi miejscami pracy. Czas poszukiwań można przeznaczyć również na rozwój osobisty. W tym celu niezawodne staną się wszelkie kursy online, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę i umiejętności.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu