Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Okap kuchenny – jak wybrać najlepszy? Jakie są jego rodzaje?

Okap kuchenny – jak wybrać najlepszy? Jakie są jego rodzaje?

25 czerwca 2021, godz. 14:10
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Okap kuchenny jest jednym z podstawowych sprzętów AGD, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Jego głównym zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów podczas przyrządzania posiłków oraz pochłanianie oparów, które powstają podczas gotowania. Dzięki temu urządzeniu meble, ściany, a także inne sprzęty w kuchni nie są pokryte osadem. Dodatkowo okap uniemożliwia przenoszenia się zapachu potraw po domu, a umiejętne jego dobranie może sprawić, że będzie doskonałą ozdobą kuchni.

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?
Okapy kuchenne występują w wielu wersjach na rynku. Najprostszym z nich jest oczywiście typ uniwersalny. To element w kształcie prostokąta, zwykle o szerokości 50 lub 60 cm. Montowany jest bezpośrednio do ściany lub pod szafkę. Okapy uniwersalne mają zazwyczaj możliwość pracy w trybie pochłaniacza – oddawać powietrze po filtracji z powrotem do kuchni lub w trybie wyciągu, tzn. oddawać powietrze na zewnątrz budynku. Większość urządzeń tego typu, np. okap amica posiada sterowanie mechaniczne – przesuwany suwak lub przyciski. Nowocześniejsze rozwiązania posiadają np. panele dotykowe. Jakie są jednak rodzaje okapów? Do jakich kuchni pasują poszczególne modele?

Okap teleskopowy
Jest modelem, który zabudowany jest częściowo w szafce. Posiada wysuwaną dolną część. Jest to dobry wybór dla posiadaczy niewielkich kuchni. Modele o przeciętnej wydajności (250-400 m3/h) zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Wybierając taki rodzaj okapu, musimy wyprowadzić rurę do przewodu kominowego lub poza szafkę.

Okap kominowy
Nazywany zamiennie przyściennym lub narożnym jest modelem montowanym do ściany. Sprawdza się tam, gdzie nie istnieje potrzeba zastosowania szafki nad płytą. Istnieje kilka rodzajów okapu kominowego (t-line, tuba, skośne, retro).

Okap wyspowy
Okapy wyspowe montuje się do sufitu. Mogą działać zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. To stosunkowo drogie rozwiązanie i mało popularne w Polsce, z uwagi na brak miejsca na wyspy w kuchniach.

Okap meblowy
Jest podobny do okapu teleskopowego, lecz w przeciwieństwie do niego, nic nie wystaje pod szafką. Okap ten jest w pełni zabudowany.

Spośród tego typu okapów znajdziemy nie tylko modele tradycyjne, lecz sterowane pilotem lub gestem. Wydajność okapów meblowych to zazwyczaj granica 200 – 800 m3/h. Sprawdza się w mniejszych i nieco większych kuchniach.

Okapy podszafkowe
Okap kuchenny podszafkowy zajmuje niewiele miejsca, jednak cechuje się zwykle niską wydajnością. Okapy podszafkowe są jednak niedrogie. Jeżeli zastanawiamy się jak zamontować okap podszafkowy okap podszafkowy, to można powiesić go pod szafką kuchenną lub bezpośrednio przymocować do ściany.

Okap wbudowany w płytę
Niektórzy producencie posiadają w swojej ofercie płyty indukcyjne ze wbudowanym okapem. W takim przypadku okap teleskopowy wysuwa się podczas gotowania. Drugim rozwiązaniem jest występowanie turbiny na środku płyty.

Okapy wbudowane
Charakteryzują się doskonałymi parametrami. Minusem jest spora cena takiego rozwiązania.

Typ konstrukcji okapu – wolnostojący czy do zabudowy?
Stając przed wyborem, który okap wybrać warto także przemyśleć dylemat – okap do zabudowy czy okap wolnostojący.
Okap wolnostojący cechuje się mało skomplikowanym montażem. Modele te są zazwyczaj bardzo atrakcyjne wizualnie. Okapy do zabudowy są dobrą opcją, gdy robimy remont w kuchni i mamy możliwość jego idealnego wkomponowania w kuchenne umeblowanie. Najlepsze modele znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-do-zabudowy.

Jaki okap? Wyciąg czy pochłaniacz?
Kolejnym dylematem przyszłego użytkownika okapu jest to, jaki typ okapu wybrać. Na półkowych sklepach dostępne są 2 rodzaje – wyciągi i pochłaniacze.
Wyciąg – jest okapem podłączanym do przewodu wentylacyjnego, z którego usuwane jest powietrze na zewnątrz. Funkcjonuje w obiegu otwartym, a do jego działania niepotrzebne są żadne filtry.
Pochłaniacz – jest to urządzenie o znacznie skomplikowanej naturze. Mamy tutaj do czynienia z obiegiem zamkniętym. Powietrze wciągane jest do środka, przepuszczane przez specjalne filtry, by następnie wrócić na zewnątrz. Do wyboru mamy db filtry przeciwtłuszczowe aluminiowe czy np. filtry węglowe, które dobrze radzą sobie z oczyszczaniem dymu czy zapachów.

Jaki rozmiar okapu?
Nie bez znaczenia pozostaje także sam rozmiar urządzenia. Na przykład najpopularniejsze okapy amica występują w wersjach 50-70 cm. Znajdziemy na rynku także okapy 90 cm. Jeżeli płyta grzewcza w naszej kuchni ma spore rozmiary, to wybór znacznie nam się zawęża, jednak znaleźć można urządzenia o szerokości nawet 120 cm.

Poziom hałasu okapu kuchennego
Nikt z nas nie lubi hałasu generowanego przez urządzenia w naszym domu. W związku z tym przy zakupie okapu kuchennego warto zwrócić na emitowany hałas. Z reguły im większa wydajność okapu, tym większy hałas. Jednak są tutaj wyjątki. Małe okapy generują hałas zazwyczaj na poziomie 55 dB. Te ze średniej półki – 60 dB, a najbardziej wydajne modele – 70 dB. Pomiary głośności są jednak dokonywane na najwyższych obrotach, a nie zawsze podczas gotowania musimy korzystać z maksymalnej mocy urządzenia.

Jak wybrać wydajny okap?
Wydajność okapu kuchennego określa się w metrach sześciennych na godzinę. Parametr ten powinien być 6-krotnością kubatury kuchni (szerokość x długość x wysokość x 6). Najlepiej jeżeli jest to 8-krotny mnożnik. Dokonując zakupu takiego okapu mamy możliwość korzystania z niższych biegów, a co za tym idzie – generowany hałas przez silnik okapu będzie o wiele niższy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu