Jak spokojnie zasnąć?

Jak spokojnie zasnąć?

30 czerwca 2021, godz. 8:35
Udostępnij: Kopiuj link

Człowiek potrzebuje ok. 7-9 godzin snu na dobę, aby organizm mógł się zregenerować i prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Ale długość snu to nie wszystko. Ważna jest również jego jakość. Jeśli będziemy zbyt długo zasypiać lub co chwila się wybudzać, to nici z regeneracji. Sprawdź, co zrobić, aby spokojnie zasnąć i nie budzić się w nocy.

Zadbaj o podstawę, czyli odpowiedni materac

Nie jest tajemnicą, że na jakość naszego snu wpływa przede wszystkim powierzchnia, na jakiej śpimy. Jednak wciąż wiele osób lekceważy ten aspekt i śpi na zużytym lub niedopasowanym materacu. Jest to duży błąd. Materac powinniśmy wymienić najpóźniej po 7 latach, a jeśli przed upływem tego czasu zauważymy ślady zużycia, to jest to sygnał, że potrzebuje on wymiany wcześniej. 

Jednym z najważniejszych parametrów jest stopień twardości materaca, który dobieramy do swojej masy ciała. Osoby lekki powinny wybierać materace miękkie, a osoby cięższe – materac twarde. Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że zadaniem materaca jest przede wszystkim podpieranie kręgosłupa tak, aby mógł się on ułożyć w swoich naturalnych krzywiznach. Jeśli materac będzie zbyt miękki, nadmiernie się zapadniemy, czego konsekwencją może być trwałe skrzywienie kręgosłupa. Natomiast zbyt twarda powierzchnia spowoduje, że ciało nie będzie podparte we wszystkich punktach, przez co niemożliwa będzie regeneracja (stawy i mięśnie nie będą mogły się rozluźnić). 

Oprócz stopnia twardości musimy również zwrócić uwagę na producenta, od jakiego mamy zamiar kupić materac. Najlepiej, jeśli będzie do sprawdzony producent tak jak renomowana marka SleepMed, która współpracuje z międzynarodowym koncernem Hilding Anders. Produkty od SleepMed cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Wszystko to ze względu na wysokiej jakości produkty, które dodatkowo posiadają certyfikaty bezpieczeństwa

Przygotuj odpowiednie warunki w sypialni

Oprócz materaca ważne jest również przygotowanie odpowiednich warunków w sypialni. Przede wszystkim powinien panować tam porządek. Warto odkurzać to pomieszczenie kilka razy w tygodniu (w tym materac). Pościel powinniśmy zmieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie, dzięki czemu pozbędziemy się roztoczy i innych alergenów. 

Pamiętajmy również o odpowiedniej temperaturze w sypialni. Odpowiednie warunki do spania to 18-20 stopni Celsjusza. Oprócz tego warto codziennie wietrzyć sypialnie. 

Zrelaksuj się i odpręż przed samym snem

Abyśmy mogli spokojnie spać, ważne jest też to, jak zasypiamy. Jeśli od położenia się do łóżka do zapadnięcia w głęboki sen minie zbyt dużo czasu, to prawdopodobnie nasz sen nie będzie komfortowy. Zatem jak zasnąć w kilka minut i już po chwili zapaść w głęboki sen? Najważniejsze to zrelaksować się i rozluźnić. Przed snem warto wykonać kilka czynności, które uspokoją nasz organizm, pozwolą rozluźnić wszystkie mięśnie i pozbyć się uporczywych myśli, które utrudniają zaśnięcie. 

Może to być krótka i spokojna sesja jogi, kilkuminutowa medytacja, słuchanie przed snem spokojnej muzyki lub czytanie książki. Dodatkowo możemy wykonać specjalne ćwiczenia oddechowe, które jeszcze skuteczniej pomogą nam się zrelaksować. 

Pamiętajmy również, aby przynajmniej 1 h przed snem odłożyć wszystkie urządzenia elektronicznie. Sprzęt taki jak telefony, tablety czy laptopy wytwarza światło niebieskie, które utrudnia regulację poziomu melatoniny. Przez to nasz mózg jest bardziej pobudzony i utrudnia nam zasypianie. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu