VAT i PIT po wypadku. Naprawa samochodu

VAT i PIT po wypadku. Naprawa samochodu

7 lipca 2021, godz. 9:20
Udostępnij: Kopiuj link

VAT i PIT może posłużyć przedsiębiorcy do rozliczenia naprawy samochodu po wypadku w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Na co może liczyć przedsiębiorca? Na co powinien zwrócić uwagę, co powinien uwzględnić za każdym razem gdy wyjeżdża?

Samochody często się psują niezależnie od kierowcy. Nierzadko uczestniczą w wypadkach. Jeżeli w trakcie podróży służbowej doszło do kolizji, powinieneś dostać odszkodowanie oraz fakturę, która mówiłaby o kosztach dokonanej naprawy samochodu. Ale co zrobić podczas rozliczania PITi VAT? Zdecydowanie procedura ta różni się w zależności od posiadanej polisy ubezpieczeniowej na samochód: OC i AC. Rozliczanie wypadków w czasie pracy różni się od rozliczania naprawy po wypadku podczas jazdy prywatnej. Zatem na co może liczyć przedsiębiorca?

W związku z VATem odliczenie naprawy pojazdu po wypadku odbywa się na dwa możliwe sposoby:

- pełne odliczenie VAT, które wymaga od kierowcy: prowadzenie kilometrówki dla celów VAT, ma regulamin użytkowania samochodu w firmie, Urząd Skarbowy potwierdza, że został złożony wniosek przez formularz VAT-26, jego samochód jest wykorzystywany tylko w działalności biznesowej.

- drugą możliwością jest połowa odliczenia VAT czyli 50% odliczenie VAT od wydatków eksploatacyjnych: są to sytuacje takie tak używanie samochodu prywatnie i biznesowo, kierowca nie zgłosił się do Urzędu Skarbowego oraz zaniedbał rozliczania kilometrówki.

W związku z PITem odliczenie naprawy pojazdu po wypadku odbywa się na dwa możliwe sposoby:

- gdy kierowca posiada ubezpieczenie OC i AC: wówczas kierowca może liczyć na pełne odszkodowanie ze strony przychodów firmy. Jeżeli prowadzi on księgę przychodów i rozchodów wypełnia kolumnę 8 - pozostałe przychody. Jeżeli jest objęty ryczałtem to wypełnia kolumnę przychodu w ewidencji przychodów z opodatkowanie 8,5 procentowym stawki ryczałtu. Natomiast w KPiR wypełnia się kolumnę 13 - pozostałe wydatki ujmuje się w niej rozliczanie wydatków związanych z bieżącym użytkowaniem samochodu biznesowego 75% do 100%. A ryczałtowy przedsiębiorca rozlicza zgodnie z ryczałtem od przychodów ewidencjonalnych, jako powypadkową naprawę samochodu.

- gdy kierowca posiada tylko ubezpieczenie PC: również jest to przychód firmy, jednak nie cały - jest to różnica między prawdziwymi wydatkami na naprawę samochodu a otrzymaną kwotą odszkodowania. Oznacza to, że nie rozlicza się ewidencjonowania kosztów naprawy auta.

Naprawa samochodu w renomowanych punktach, np. auto serwis Piastów po wypadku podczas służbowego wyjazdu może napawać stresem i strachem. Jednak z wiedzą dotyczącą tego co i jak, gdzie i kiedy powinno się uwzględniać, aby otrzymać jak największe odszkodowanie, może przynieść ulgę. Podczas jazdy warto zachować ostrożność. Pomimo niej nieraz zdarza się uczestniczyć w stłuczce, warto więc dowiedzieć się w jaki sposób walczyć o swoje odszkodowanie i później je odliczać od podatku.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu