Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

5 lipca 2021, godz. 11:02
Udostępnij: Kopiuj link

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne i coraz częściej wybierane przez osoby, które wcześniej nosiły okulary. Dzięki nim można swobodnie wykonywać treningi, wybierać się na spacery bez względu na pogodę na zewnątrz. Jednak trzeba pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji, by spełniały swoją rolę, a co więcej działały bezpiecznie. Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób o nie dbać? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedź się więcej na ten temat. 

Płyn do soczewek – jak wybrać najlepszy?
Jednym z produktów, jaki będzie potrzebny do czyszczenia soczewek jest płyn. Jest tak wiele rodzajów płynów do soczewek dostępnych na rynku, że trudno jest zdecydować się na ten najlepszy. Warto wiedzieć, że najlepiej sprawdzać się będą te oczyszczające. Ich stosowanie przyczynia się do usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z powierzchni soczewki. Dostępne są również tanie płyny do soczewek, które są wielofunkcyjne. To oznacza, że przyczyniają się do oczyszczania, a jednocześnie dezynfekują i spłukują soczewki. Można w ten sposób zadbać o to, by były dobrze przygotowane do założenia.  

Czyszczenie soczewek kontaktowych -  o czym warto pamiętać?
Istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać podczas czyszczenia soczewek. Po pierwsze przed rozpoczęciem ich oczyszczania konieczne jest dokładne umycie i wysuszenie dłoni. Dopiero potem można przejść do ich pielęgnacji. Do tego trzeba wypełnić pudełko, w którym trzymane soczewki kontaktowe płynem wielofunkcyjnym. Następnie można przejść do ich zdejmowania. Po zdjęciu trzeba zatrzymać ją na dłoni i wkropić na nią kilka kropel płynu do dezynfekcji. Powierzchnię soczewki należy przecierać delikatnie palcem. Należy zachować ostrożność i pamiętać, by nie używać paznokci. Jest to ważne, by nie doszło do uszkodzenia powierzchni soczewek. Potem można je przepłukać i wsadzić do pudełka. 

Jak prawidłowo przechowywać soczewki kontaktowe?
Warto pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu. Nie można ich kłaść byle gdzie. Po każdym zdjęciu trzeba chować je do pudełka, które wypełnione jest płynem do soczewek. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre soczewki trzeba zdejmować do drzemki i snu. Inne zaś można nosić bez zdejmowania nawet przez tydzień, dwa tygodnie lub miesiąc. 
Pamiętając o tych kilku zasadach można bez trudu zadbać o to, by jakość soczewek się nie zmniejszyła i spełniały one swoje wszystkie funkcje. Wystarczy pamiętać o ich pielęgnacji, by były bezpieczne. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu