Pamięć RAM - jak wyczyścić bez uszkodzenia plików?

Pamięć RAM - jak wyczyścić bez uszkodzenia plików?

13 lipca 2021, godz. 10:32
Udostępnij: Kopiuj link

Każdy posiadacz komputera wie, że nawet najlepszej klasy sprzęt, wyposażony w dobrej jakości podzespoły może z czasem działać wolniej, niż byśmy sobie tego życzyli oraz, jak zakładał producent w momencie ofertowania go do sprzedaży. To dlatego warto co jakiś czas sprawdzić, w jakiej kondycji jest nasza pamięć RAM komputera i zrobić porządek z otwartymi plikami, z których nie korzystamy.

Wpływ na zwolnienie tempa działania Twojego komputera stacjonarnego lub laptopa ma najczęściej ilość jednocześnie wykonywanych działań w otwartych programach oraz zapisywanych plików, ale to nie wszystko. Bo co jakiś czas warto także wyczyścić pamięć RAM. Ten krótki zabieg przywróci komfortowe użytkowanie każdego komputera. Jak się za to zabrać? Za chwilę opiszemy to w przewodniku.

Po co właściwie pamięć RAM i dlaczego jest ważna?

RAM to jeden z tych elementów komputerowych podzespołów, którego wartość określa się jako bardzo wysoką. Ważne, aby skupić się na doborze pamięci do codziennego użytkowania komputera. Jeśli ma on służyć wyłącznie do pracy lub nauki, to spokojnie wystarczy Ci RAM o wielkości np. 16 lub 32 GB. Niestety taka wartość nie zadowoli jednak zawodowego gamera. Tutaj konieczny będzie zakup sprzętu z pamięcią RAM 64 GB droższą, o większym zakresie pracy, ale co ważne, przede wszystkim wydajną i umożliwiającą korzystanie z dobrodziejstw nowoczesnego świata gier.

A do czego tak naprawdę służy RAM? To nic innego, jak element podzespołu komputera, który przetwarza dane w czasie rzeczywistym. To właśnie to odróżnia pamięć od standardowych dysków SSD, czy też HDD.

Ilość wolnych RAM można powiększyć i najczęściej się to robi chociażby w przypadku komputerów stacjonarnych. W przypadku laptopów zdarza się zdecydowanie rzadziej.

Oczywiście nie oczekujmy, że RAM załatwi nam całą obsługę komputera i znacząco zwiększy lub przyspieszy jego działanie. Wpływ na to, jak nam się korzysta z tego rodzaju sprzętu ma wiele innych parametrów!

16 GB nie robi na nikim wrażenia. Zasada jest prosta – im więcej RAM, tym szybciej będzie działał komputer. Oczywiście ostateczna efektywność zależy także od pozostałych podzespołów, ale takie uproszczone założenie jest całkowicie prawidłowe.

Ile pamięci RAM potrzebuje?

Tego z całą pewnością nie można stwierdzić jednoznacznie. Jak już bowiem wspomnieliśmy, inną wartość należy przypisać zawodowemu gamerowi, inną zaś osobie, która przy laptopie wykonuje codzienne obowiązki. Standardowo kupuje się sprzęt z liczbą pamięci RAM 32 GB, ale zdarzają się modele z pamięcią RAM 128 GB.

Jak wyczyścić pamięć RAM, by komputer działał szybciej?

Wystarczy nacisnąć jednocześnie następujący skrót na klawiaturze: CTRL + SHIFT + ESC. Uruchomiony w ten sposób Menadżera zadań, pokieruje nas po dalszych etapach prac. W zakładce Procesy możemy przyjrzeć się wszystkim tym programom, które pamięć RAM najbardziej zwalniają, co ciekawe może to być także przeglądarka internetowa.

Pierwsze, co warto zrobić to zamknąć wszystkie zakładki, z których już nie korzystamy oraz wyłączyć możliwość samodzielnego uruchamiania programów, zawsze wtedy, gdy aktualizowany jest program operacyjny. Poleceniem Zakończ działanie skrupulatnie rozprawimy się z nadmierną ilością rozpoczętych procesów.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu