Jak zregenerować mięśnie po treningu?

Jak zregenerować mięśnie po treningu?

15 lipca 2021, godz. 7:54
Udostępnij: Kopiuj link

Masz za sobą wyczerpujący trening? Nieważne, czy wylałeś siódme poty na kardio czy też na siłowni. Jedno jest pewne - Twoje mięśnie potrzebują teraz regeneracji. Co zrobić, aby odpoczęły po treningu? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie zmęczenia.

Schłodzenie organizmu
Cool down, czyli tzw. schłodzenie organizmu, to pierwsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać po ciężkim treningu. Od czego zacząć? Najlepiej przygotuj sobie kilka prostych ćwiczeń i włącz w nie powolny trucht, spacer, krążenie ramion, skłony. Po takim odpoczynku, który z pewnością pozwoli obniżyć tętno i uspokoić organizm, możesz przejść do efektywnego rozciągania statycznego. To element równie kluczowy po każdym treningu. Rozciąganie pozwala dotlenić mięśnie, rozpocząć proces ich regeneracji, a także zmniejszyć ewentualne przykurcze czy napięcia, które mogą występować po ćwiczeniach.

Kąpiel i masaż
Prysznic pomaga zregenerować zmęczone mięśnie. Dla lepszego efektu skieruj na ciało naprzemiennie strumień ciepłej i zimnej wody. Rozluźni to nasze tkanki i pozwoli przygotować się do kolejnego kroku: delikatnego masażu. Do jego wykonania możesz użyć produktu, takiego jak maść CBD, która jest naturalną kompozycją stworzoną do miejscowej regeneracji. Po aplikacji (np. na łydki, uda czy barki) maść jest wchłaniana, a zawarty w niej kannabidiol zaczyna działać na dany obszar. Według dostępnych badań stymuluje to układ endokannabinoidowy w skórze i przynosi korzyści dla ogólnej kondycji fizycznej organizmu.

Odpowiedni posiłek
Każdy trening wymaga uzupełnienia dobrze dobranym posiłkiem. Według zaleceń żywieniowych w zbilansowanej diecie powinny pojawiać się produkty pełnoziarniste, chude mięso, tłuszcze roślinne, warzywa, owoce, strączki, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, orzechy i nasiona. Po treningu warto skomponować sobie zbilansowany posiłek, który zregeneruje mięśnie. Wypróbuj np. tłuste ryby, ser żółty, twaróg, chude mięso, brokuły, marchew, ryż, płatki owsiane – składniki zawarte w nich, wpłyną pozytywnie na regenerację organizmu. Pomyśl też o shake’ach (np. banan, odrobina mleka, płatki owsiane). Dzięki płynnej formie organizm nie będzie miał problemów z ich trawieniem.

Dobry plan treningowy
Podstawą regeneracji mięśni po treningu jest dobrze dobrany plan treningowy. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze, do ćwiczeń należy podchodzić stopniowo i w miarę swoich możliwości – przebiegnięcie półmaratonu po długiej przerwie w treningach może przynieść więcej szkód, niż korzyści. Po drugie, dobry plan zawiera także dni wolne od treningu – to ważne dla zachowania balansu. Po trzecie, w sporcie kluczowa jest różnorodność, warto więc łączyć dłuższe formy ćwiczeniowe (budują kondycję) z intensywnymi krótszymi (podkręcają metabolizm), a także uzupełniać je treningami siłowymi (budują mięśnie).

Regeneracja mięśni zaczyna się w momencie planowania posiłków i układania planu ćwiczeń. Bezpośrednio po treningu warto wesprzeć ją nie tylko schłodzeniem organizmu i kąpielą, ale i masażami, np. z wykorzystaniem maści konopnych.

Publikacja powstała we współpracy z firmą kanaste.pl.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu