Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Spiekalność ekogroszku – jeden z najważniejszych parametrów, które warto poznać przed zakupem opału

Spiekalność ekogroszku – jeden z najważniejszych parametrów, które warto poznać przed zakupem opału

19 lipca 2021, godz. 7:33
Udostępnij: Kopiuj link

Szereg zalet ekogroszku sprawia, że jest on obecnie jednym z najlepszych i najchętniej wykorzystywanych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Ekogroszek to paliwo stałe, które pozyskuje się z węgla brunatnego lub kamiennego. W odróżnieniu od tradycyjnego opału ma on jednak granulację mieszczącą się w zakresie od 5 do 25 mm. Wysoka energetyczność, niska zawartość siarki oraz niewielka produkcja gazów cieplarnianych sprawia, że ekogroszek to tani, przyjazny dla środowiska oraz łatwy w obsłudze opał.

Spiekalność ekogroszku – co to jest?

Spiekalność to jedna z najważniejszych cech opału, na którą należy zwracać uwagę podczas zakupu ekogroszku. Sprzedaż węgla od zaufanych dostawców to sposób, aby w dobrej cenie kupić ekogroszek o jak najlepszych parametrach. Czym jednak jest spiekalność? To parametr, który określa zdolność węgla do koksowania, czyli tworzenia spieków koksowych. Spiekalność określa się za pomocą wskaźnika RI (liczba Rogi, indeks Rogi).

Wskaźnik RI przedstawiany jest w jednostkach bezwzględnych. Im jest on wyższy, tym spieki powstające w strefie odgazowania węgla będą większe oraz twardsze. Ma to szczególnie istotne znaczenie dla rodzaju użytkowanego kotła. W nowoczesnych urządzeniach retortowych, których stosowanie zaleca się w przypadku ogrzewania pomieszczeń ekogroszkiem, należy wybierać opał o spiekalności RI mieszczącej się w przedziale od 0 do 15 jednostek. Przekroczenie tego limitu może powodować nadmierne gromadzenie spieczonego popiołu oraz żużlu na palniku retortowym, co niestety negatywnie wpływa na wydajność spalania opału. Taka sytuacja często jest także odpowiedzialna za częste awarie kotła.

Spieki żużlowe – dlaczego się pojawiają?

Spieki żużlowe powstające w strefie odgazowania to efekt procesów zachodzących przy zastosowaniu nadmiernego nadmuchu powietrza lub pojawienia się zbyt wysokiej temperatury podczas spalania ekogroszku. W efekcie niewielkie bryłki węgla nie spalają się, tylko topią, co powoduje powstanie nieregularnej masy. Jej gęstość uzależniona jest od rodzaju spalanego opału, a także od proporcji składników stałych i ciekłych. Wraz z dalszym procesem spalania powstała masa zastyga, tworząc koks.

Nie ulega wątpliwości, że powstawanie spieków wpływa negatywnie na wydajność procesu spalania. Spieki palą się dużo wolniej od ekogroszku, co powoduje znaczne straty w powstającej energii cieplnej. Opał o wysokiej spiekalności wytwarza też większe ilości popiołu w porównaniu z ekogroszkiem dobrej jakości. W efekcie kocioł nie tylko trzeba znacznie częściej czyścić, ale również pojawiają się awarie wynikające z utrudnionej pracy urządzenia.

Sprzedaż opału najlepszej jakości

Aby uniknąć tego typu problemów, warto postawić na węgiel, którego sprzedaż ma dobre opinie wśród użytkowników. Idealnym wyborem będzie ekogroszek z sektora premium, którego wartość RI (spiekalność) znajduje się poniżej 5 oraz który zawiera niewiele popiołu. Najlepszej jakości produkty dostępne są w sklepie https://energobielsk.pl/. Dzięki nim ogrzewanie będzie nie tylko wydajne, ale również oszczędne.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu