Jedno czy dwuskrzydłowe? Wybieramy drzwi do domu jednorodzinnego

Jedno czy dwuskrzydłowe? Wybieramy drzwi do domu jednorodzinnego

21 lipca 2021, godz. 12:22
Udostępnij: Kopiuj link

Drzwi wejściowe zewnętrzne do domu pełnią kilka funkcji. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona przed chłodem, hałasem z ulicy oraz przed nieproszonymi gośćmi. Jednocześnie stanowią one istotny element elewacji i wizytówkę całego budynku, dlatego powinny być estetyczne i jednocześnie trwałe. Obecnie inwestorzy mogą wybierać wśród wielu modeli jedno i dwuskrzydłowych. Czy warto zainwestować w szersze drzwi?

Jaką szerokość powinny mieć drzwi wejściowe zewnętrzne?

Zgodnie z prawem budowlanym minimalna wielkość drzwi zewnętrznych powinna zapewniać światło przejścia o szerokości 90 cm i wysokości 200 cm. Przyjmuje się, że takie wymiary pozwalają swobodnie przejść większości osób. Warto jednak pamiętać, że przez drzwi wejściowe zewnętrzne do domu wchodzimy z zakupami lub niosąc na ręku dziecko, ale też wnosimy przez nie meble czy inne sprzęty. Rozsądnie jest więc zdecydować się na nieco szerszy model, który zapewni wygodniejsze użytkowanie. Oczywiście wielkość drzwi można powiększyć także jeśli chodzi o ich wysokość.

Wielkość drzwi dopasowana do budynku

Wybierając drzwi do domu warto też wziąć pod uwagę wielkość samego budynku. Do tych niewielkich rozmiarów doskonale pasują drzwi jednoskrzydłowe. Jeśli jednak dom ma charakter rezydencji, zdecydowanie lepiej wyglądać w nim będą drzwi dwuskrzydłowe. Dobry rozwiązaniem jest też asymetryczny podział skrzydeł – wówczas na co dzień można korzystać z tego szerszego, zaś w razie konieczności wniesienia przedmiotów o dużych gabarytach łatwo będzie powiększyć wejście.

Drzwi wejściowe należy też dobierać do stylu architektonicznego budynku. W klasycznych domach sprawdzą się np. modele z dekoracyjnymi frezowaniami, a także z przeszkleniami. Charakter nowoczesnej bryły świetnie zaś podkreśli skrzydło o prostym wzornictwie, a także z naświetlami. Pamiętajmy, że drzwi powinny pasować również do okien, dzięki czemu elewacja będzie prezentowała się spójnie. Jeśli więc np. okna są zaokrąglone w górnej części, podobny kształt warto zastosować także w przypadku drzwi.

Ciepłe drzwi zewnętrzne

Wiele osób wybierając drzwi wejściowe zewnętrzne do domu, kieruje się głównie ich wyglądem. Tymczasem nie można zapominać również o innych funkcjach, jakie one pełnią. Jedną z nich jest ochrona przed chłodem. Za najbardziej ciepłe uważane są drzwi wykonane z drewna, jednak obecnie także modele stalowe czy aluminiowe cechują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi przy zastosowaniu wypełnienia skrzydła wysokiej jakości. Podczas zakupów najrozsądniej jest zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, który informuje, w jakim stopniu dany model zapobiega wychładzaniu wnętrza. Zgodnie z przepisami w drzwiach zewnętrznych nie może on być wyższy niż 1,3 W/(m2·K), ale producenci drzwi mają w swojej ofercie również modele o jeszcze lepszych parametrach termoizolacyjnych. Dobrze zaizolowane przed zimnem drzwi to z jednej strony większy komfort domowników, z drugiej zaś mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Parametry antywłamaniowe

Drzwi zewnętrzne to także bariera chroniąca domowników przed niepowołanymi gośćmi. Oprócz wzornictwa pasującego do budynku oraz parametrów termoizolacyjnych ważnym kryterium wyboru powinny więc być też zabezpieczenia przed złodziejami. Tu z kolei pomocne są oznaczenia dotyczące klasy antywłamaniowej RC w sześciostopniowej skali, gdzie produkty klasy RC1 zapewniają podstawową ochronę przed włamaniem przy zastosowaniu siły fizycznej, zaś RC6 – ochronę przed włamaniem nawet przy zastosowaniu elektronarzędzi o dużej mocy. W drzwiach antywłamaniowych montowane są m.in. specjalne zamki z wielopunktowym ryglowaniem i solidne zawiasy oraz stosuje się konstrukcje uniemożlwiające sforsowanie skrzydła. Wysokimi parametrami ochrony antywłamaniowej cechują się także modele z przeszkleniami. W praktyce oznacza to, że inwestorzy szukający nie tylko bezpiecznych, ale też estetycznych drzwi zewnętrznych do domu bez większych problemów znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu