Ubezpieczenie OC dla auta sprowadzanego z zagranicy – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC dla auta sprowadzanego z zagranicy – co warto wiedzieć?

26 lipca 2021, godz. 8:05
Udostępnij: Kopiuj link

W Polsce każdego roku prężnie rozwija się rynek samochodów używanych. Osoby, które podejmują decyzję o sprowadzeniu auta z zagranicy i zdecydują o nieskorzystaniu z lawety, powinny pamiętać o konieczności wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).

Ubezpieczenie dla sprowadzanego auta – jakie jest potrzebne?

Sprowadzenie auta z zagranicy powoduje powstanie dodatkowych kosztów. Tuż obok kwestii formalnych jak tłumaczenie dokumentów i opłacenie akcyzy, powstaje obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Jest to jedyny sposób na legalne poruszanie się po polskich drogach. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://wypowiadamoc.pl/kupic-oc-auta-sprowadzonego-zagranicy. 

Sprowadzenie auta, które będzie poruszało się po drogach, wymusza konieczność wykupienia odpowiedniej polisy OC. Należy pamiętać, że nie dotyczy to standardowej polisy OC. Trzeba wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe. Osoba sprowadzająca pojazd z zagranicy może zdecydować się na:

    • zakup krótkoterminowego ubezpieczenie OC (doszło do wyrejestrowania pojazdu) – zagraniczni sprzedający często decydują się na wyrejestrowanie pojazdu, dlatego osoba kupująca może skorzystać z wykupu tymczasowych tablic wywozowych, które posiadają krótkoterminowe ubezpieczenie OC pojazdu. Obejmuje ono okres 30 dni. Brak wykupu kolejnej polisy stanowi podstawę do ukarania kupującego mandatem do 500 zł. Równolegle może dojść do odholowania pojazdu na policyjny parking. Nieopłacalna jest także jazda samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC. Wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada karę uzależnioną od długości okresu nieobjęcia pojazdu ubezpieczeniem, a są to bardzo wysokie kwoty, które są wyższe od ceny polisy. Co więcej, jeżeli dojdzie wtedy do kolizji lub wypadku, to cała odpowiedzialność finansowa spoczywa na kierowcy lub właścicielu samochodu. W rezultacie jest to ryzykowne i kosztowne. Kiedy właściciel nie dokonał wyrejestrowania, a pojazd posiada aktualne badania techniczne i ubezpieczenie OC, to można nim jeździć na zagranicznych tablicach przez okres 30 dni. Później konieczna jest rejestracja i wykupienie OC. 
    • zakup krótkoterminowe ubezpieczenia OC (auto jest zarejestrowane za granicą) – odnosi się to sytuacji, gdy samochód posiada rejestrację za granicą, ale nie ma ważnej polisy OC lub też Zielonej Karty. Może być to także w przypadku czasowej rejestracji. Korzystają z tego także firmy zajmujące się skupowaniem i sprzedawaniem samochodów. Ubezpieczenie zawierane jest na 30 dni i nie trzeba jego wypowiadać, wygasa samo. 

W konsekwencji polisa standardowa OC powinna być poprzedzona odpowiednim ubezpieczeniem krótkoterminowym. 

Wykupienie standardowej polisy OC po sprowadzeniu auta

W przypadku braku wyrejestrowania pojazdu za granicą możliwość zakupienia standardowej polisy OC na okres 12. miesięcy jest możliwa dopiero po zarejestrowaniu pojazdu w polskim wydziale komunikacji. Kupujący musi otrzymać wszystkie dokumenty, które odnoszą się do sprowadzonego pojazdu i muszą one zostać zatwierdzone przez urząd. Wówczas poruszanie po drodze jest możliwe przy posiadaniu tymczasowych tablic rejestracyjnych ważnych przez okres 30 dni. Uzyskanie odpowiednich tablic wymusza konieczność zawiadomienia ubezpieczyciela, z którym podpisano umowę o roczną polisę OC.  Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie wypowiadamoc.pl. 

Kiedy OC to za mało?

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę tylko w przypadku rekompensowania szkód wyrządzonych przez osobę winną. Pozwala to naprawić szkody osobie poszkodowanej, ale nie pozwala naprawić uszkodzonego pojazdu sprawcy. OC nie pozwala na to, dlatego warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie Autocasco (AC). Stanowi ono pełną ochronę pojazdu, w przypadku szkód powstałych na skutek wypadku. Zwalnia to odpowiedzialności finansowej na skutek zdarzenia losowego, np. uderzenie w dzikie zwierzę, kradzież pojazdu, klęski żywiołowe, czy akt wandalizmu.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu