Uprawa Tulipanów

Uprawa Tulipanów

26 lipca 2021, godz. 8:58
Udostępnij: Kopiuj link

Tulipany są jednymi z popularniejszych roślin cebulkowych. Uprawa ich nie jest trudna, jednak potrzebują one dobrej pielęgnacji. Należą do roślin, które przez większość roku są schowane pod ziemią. Powinniśmy sadzić je w miejscach, które są półcieniste, najlepiej prezentują się na rabatach mieszanych w towarzystwie innych roślin kwitnących wiosną. 

SADZENIE:
Do sadzenia należy wybrać tylko zdrowe cebulki, które nie posiadają uszkodzeń ani wgnieceń. Takie cebule tulipanów dostaniemy tutaj. Sadzenie powinniśmy przeprowadzić z dużą ostrożnością, by nie naruszyć wierzchniej warstwy. Okres sadzenia cebulek tulipanów przypada na jesień (15 września-15 października). Najlepiej zrobić to od razu po kupnie w ciepły dzień, jeśli jednak musimy je przetrzymać najlepiej umieścić je w drewnianej skrzynce przysypując trocinami. Dzięki umieszczeniu ich w ziemi w odpowiednim czasie, możemy mieć pewność, że roślina prawidłowo ukorzeni się w ziemi, i nie będzie narażona w okresie zimowym. Cebule sadzimy na dobrze przygotowanym podłożu, powinno być ono przepuszczalne,  dobrze spulchnione, żyzne, wilgotne o odczynie obojętnym. Nie powinniśmy sadzić tulipanów na miejscu w którym wcześniej były rośliny cebulkowe. Głębokość sadzenia cebulek powinna być trzy razy większa od wysokości cebulki, im większa cebulka tym większa głębokość. Gdy posadzimy zbyt płytko, tulipany mogą nie być w stanie przetrwać zimy, ale również być bardziej podatne na choroby. Przed zasadzeniem sadzonek dobrze zasilić glebę odpowiednim nawozem. Do sadzenia warto użyć specjalnych koszyczków. Ich ścianki ochronią nasze cebulki przed insektami pomagając nam również w wykopaniu ich z ziemi w późniejszym czasie. 

PIELĘGNACJA:
Podlewanie tulipanów zaczynamy w momencie gdy roślina przebiję się przez zewnętrzną warstwę ziemi, jednak musimy mieć na uwadze to, że rośliny te nawet dobrze potrafią poradzić sobie z upałami, jednak problem pojawia się wtedy gdy podłoże będzie zbyt mokre. Tulipany powinniśmy podlewać regularnie do 5 tygodni po przekwitnięciu. Gdy nawożenie będzie wykonane niedługo po posadzeniu roślina stanie się silna i bardziej odporna w kolejnym roku. Gdy tulipany przekwitną powinniśmy ściąć ich kwiat by móc pozwolić roślinie wzmocnić się pod ziemią. Pamiętajmy jednak by nie obcinać ich wyschniętych  liści mimo tego jak wpływają na ich estetykę usunięcie  wpłynie negatywnie na proces fotosyntezy. Zaleca się odczekać okres ok. 8 tygodni by pozbyć się nieatrakcyjnych liści i pędów.   

Wykopywanie cebul:
Jeżeli chodzi o wykopywanie roślin ta czynność zalecana jest każdego roku. Najlepszym czasem jest czerwcowy, bezdeszczowy dzień z suchym powietrzem. Po wykopaniu, należy dokonać dokładnej selekcji. Cebulki które mają wyraźne przebarwienia są oschnięte  i zepsute należy odrzucić gdyż istnieje możliwość przeniesienia choroby na inne, zdrowe kwiaty.  Sadzonki powinniśmy umieścić w suchym i chłodnym miejscu które będzie mogło być regularnie wietrzone. Przechowujemy je w skrzynce bądź rozłożone na ziemi ważne jest by leżały ona na jednakowym podłożu piasku lub torfu. Na stałe wysadzamy je od drugiej połowy września.  Ochroni to przed rozwojem wielu bakterii i grzybów. Powodów do wykopywania Cebulek tulipanów jest wiele m.in. niekorzystne zmiany, które zachodzą w glebie, pomaga to również w obfitym kwitnieniu. Wyjątkowymi sadzonkami są tulipany botaniczne. Wykopywanie ich nie jest obowiązkowe a w jednym miejscu mogą pozostać nawet do 4lat. W przeciwieństwie do innych odmian nie są one narażone na drobnienie.  

Choroby tulipanów:
Szara pleśń tulipana- Objawami tej choroby jest pojawianie się szarych plamek na wszystkich częściach rośliny. Choroba ta bardzo szybko przenosi się na inne sadzonki dlatego warto jak najszybciej usunąć zarażone cebulki. Zapobiegać temu można dzięki opryskom przeciw chorobom grzybicznym oraz odpowiedniemu zabezpieczeniu cebulki podczas jej sadzenia. 
Fuzarioza tulipana- W przeciwieństwie do poprzedniej choroby objawia się ona tylko na cebulkach kwiatów. Zarażone rośliny stają się plamiaste, miękkie i wydobywają nieprzyjemny zapach. Choroba ta rozwija się w momencie gdy sadzonki nie mają odpowiedniego miejsca do przechowywania. Wyrastają z nich słabe rośli które swoim wyglądem nie są estetyczne. 
Pstrość tulipana- Jej objawami są srebrzyste lub wyblakłe plamki i smugi na liściach. Choroba ta może być rozprzestrzeniana przez mszyce.

Najpopularniejsze odmiany tulipanów: 
1.Tulipan Papuzi-Exotic Parrot- Odmiana tulipana strzępiastego. Dorasta do wysokości 50-55cm. Lubi otoczenie drzew i krzewów liściastych, najlepiej na glebach przepuszczalnych,  żyznych i spulchnionych. 
2.Tulipan Giuseppe Verdi (Kaufmanna)- Należy do grupy tulipanów niskich. Jej wysokość to 25cm. W słońcu otwierają się na płasko, wyglądem przypominają one lilie wodne. Nie posiada specjalnych wymagań co do podłoża. 
3.Tulipan Spring Green- Gatunek ten wyróżnia się długim okresem kwitnienia. Idealnie nadaje się na kwiat cięty, jego wysokość osiąga nawet 50cm. Zaliczany do grupy Viridiflora. 
4.Tulipan Tarda- Charakteryzują go żółte kwiaty, z białym obrzeżeniem. Najlepiej prezentuje się w skalnych ogródkach, nie przepada za zbyt mokrym podłożem. Osiąga wysokość do 15cm. 
5. Tulipan Greiga- Występuje w wielu odmianach. Dorasta do około 25cm wysokości, posiada stosunkowo duże kwiaty i posiada charakterystyczne liście szerokie które posiadają wyraźny ciemnoczerwony lub fioletowy wzór. 
6. Tulipan Clusiana- Tworzy on wyjątkowe pojedyncze kwiaty, o gwiazdkowatym kształcie. Tulipan ten kwitnie w kwietniu i maju, dorastając do 15cm-50cm wysokości. Najbardziej polecaną odmianą są „Sheila” która posiada brzoskwiniowe płatki z żółtym brzegiem. 
7. Tulipan Ballade (Liliokształtny)- Sprawdzają się one na większości gleb ogrodowych, unikajmy jednak miejsc podmokłych. Kwitnie on od marca do maja termin ten zależy od odmiany i warunków pogodowych. Osiąga wysokość 50-60cm. Posiada pojedyncze i wydłużone płatki, które są spiczaście zakończone. 
8. Tulipany Triumph- Występują w pięknych kolorach i o eleganckim kształcie kielicha. Tulipany Triumpha obejmują mieszanki pomiędzy tulipanami pojedynczymi wczesnymi i późnymi. Osiągają wysokość ok. 40-60cm. Stosowany na kwiat cięty ze względu na swoją mocną łodygę i wytrzymałość. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu