Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Niespodziewany spadek – czy na pewno powinieneś się cieszyć? Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

Niespodziewany spadek – czy na pewno powinieneś się cieszyć? Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

31 lipca 2021, godz. 8:05
Udostępnij: Kopiuj link

Większość osób na myśl o otrzymaniu niespodziewanego spadku, po członku rodziny, z którym miały raczej słaby kontakt, oczami widzi już duży zastrzyk gotówki, niczym w amerykańskim filmie z lat 90-tych. Jednak życie to nie film i niespodziewany spadek wcale nie musi okazać się czymś dobrym, a może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Jak więc ich uniknąć i czy to możliwe?

Czy zawsze warto przyjmować spadek?
Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi "nie". Wiele osób jest zadłużonych i często długi są naprawdę bardzo wysokie. Może to dotyczyć osób Wam bliskich, bo często możecie nie wiedzieć czy nie zdawać  sobie nawet sprawy, że Wasza babcia przed śmiercią wzięła pożyczki z parabanków i jej dług bardzo wzrósł, co oznacza, że jej majątek jest mniej warty niż długi. Zatem jeżeli przyjmiecie spadek bez zastanowienia się, sądząc, że zyskacie sporo, to możecie się mylić, a wtedy niestety będziecie zobligowani do spłaty zadłużeń. Adwokat od spraw spadkowych Bialystok-Adwokaci.eu może Wam wiele powiedzieć na ten temat, dlatego też warto pójść na konsultację i dowiedzieć się choćby, gdzie szukać informacji o ewentualnym zadłużeniu. Dodatkowo weźcie ze sobą wszystkie dokumenty czy kwity, jeżeli takie posiadacie.

​ A może warto bez zastanowienia odrzucić spadek?

Takie rozwiązanie także nie jest pozbawione wad, bo rzeczywiście może się okazać, że spadkodawca nie miał zadłużeń i przez to stracilibyście nie tylko dodatkowy zastrzyk gotówki, ale też nieruchomość. Sytuacja na pewno nie jest łatwa i podjęcie decyzji rzeczywiście może nastręczać problemów. Jeżeli jednak przeglądając dokumentację spadkodawcy dojdziecie do wniosku, że zadłużeń jest sporo, to lepiej się nie zastanawiać i warto się zabezpieczyć, decydując się na odrzucenie spadku. Wtedy czekają Was też formalności i jak zwykle pomoc  adwokata bardzo się przyda, tym bardziej że trzeba złożyć  oświadczenie w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby dziedziczącej. Podsumowując! Jeżeli dobrze znacie sytuację majątkową spadkobiercy i długi przekraczają wartość spadku, to należy odrzucić spadek i z tego powodu nie będziecie mieć żadnych nieprzyjemności czy nie poniesiecie konsekwencji. 

​ Bezpieczna alternatywa dla przyjęcia spadku lub odrzucenia go

Macie jeszcze jedną możliwość, która co do zasady wydaje się być najlepsza i pozwala uniknąć nieprzyjemności czy też długów. Tutaj mamy na myśli przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Takie rozwiązanie oznacza, że zasadniczo zgadzacie się na przyjęcie spadku, ale też odpowiadacie za ewentualne długi tylko do wysokości wartości spadku. Zatem oznacza to w praktyce, że jeżeli spadkobierca miał duże długi, a wartość jego majątku była znacznie mniejsza i Wy z powodu niewiedzy zgodzicie się przyjąć spadek, ale z dobrodziejstwem inwentarza, to oznacza, że majątek spadkodawcy zostanie przeznaczony na pokrycie długów i nawet jeżeli jego wartość nie będzie wystarczająca, to wtedy i tak Wy nie musicie spłacać reszty zadłużenia. A jeżeli wartość majątku jest wyższa niż długi, to ową różnicę otrzymacie Wy.

​ Czy spadek się przedawnia?

Jeżeli nie wiedzieliście o otrzymaniu spadku nawet przez kilka czy wiele lat, to wcale nie oznacza, że się on przedawnił. Nadal go otrzymacie, ale musicie wiedzieć, że jeżeli w testamencie zapisana była nieruchomość z wyposażeniem, to po latach jej wartość na pewno będzie zdecydowanie mniejsza, ale też trudno będzie oszacować, co wchodziło w skład całej masy spadkowej. Dodatkowo jeżeli spadkobierców jest kilku i każdy ma określony procent wartości, to sprzedaż nieruchomości bez zgody wszystkich spadkobierców jest niemożliwa. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek do sądu i na podstawie wyroku dojdzie do podziału. W tym przypadku jedna osoba może mieć za zadanie spłatę pozostałych, ale sąd może też zarządzić spłatę i podział. Sprawy sądowe bardzo często długo trwają, bo sąd musi przeanalizować każdą przesłankę i także określić realną wartość spadku. Ocena rzeczoznawcy jest wtedy konieczna, ale też wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Pamiętajcie, że czas jaki macie, czy to na przyjęcie spadku, czy odrzucenie, wynosi 6 miesięcy. Wtedy należy złożyć właściwe oświadczenie.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu