Klub Seniora w nowej siedzibie - podziękowanie dla Ojców Oblatów

Klub Seniora w nowej siedzibie - podziękowanie dla Ojców Oblatów

6 sierpnia 2021, godz. 8:57
nadesłane: MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Dom Dziennego Pobytu „Klub Seniora” i świetlica środowiskowa „Mrowisko” - ośrodki wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu pierwotnie miały swoją siedzibę w kamienicy przy ulicy Damrota w Lublińcu, gdzie placówki te funkcjonowały w tych samych pomieszczeniach naprzemiennie: „Klub Seniora” w godzinach dopołudniowych, a „Mrowisko” po południu.

Na przełomie 2000 i 2001 roku placówki te zmuszone były zmienić swoją siedzibę (kamienica była własnością prywatną), i tak Dom Dziennego Pobytu „Klub Seniora” został przeniesiony do wynajmowanych pomieszczeń w Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” 
w Lublińcu, natomiast świetlica „Mrowisko” znalazła ”kącik” u Ojców Oblatów, gdzie na tzw. „stryszku” popołudniami prowadzone były zajęcia dla około 20 dzieci. W świetlicy zatrudnionych było wtedy 3 pedagogów.
W miesiącu październiku 2002 roku świetlica „Mrowisko” została przeniesiona do nowo wyremontowanych pomieszczeń w parterowym budynku znajdującym się na terenie Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Lublińcu, które zostały nieodpłatnie użyczone Gminie Lubliniec na okres 20 lat. Wpisując się w potrzeby wsparcia podopiecznych MOPS w rozwiązywaniu problemów opiekuńczo-wychowawczych świetlica środowiskowa została przekształcona w świetlicę socjoterapeutyczną. Z „Mrowiskiem” współpracować zaczęli specjaliści: psycholodzy, a także pedagog. Popołudniami w świetlicy przebywało ponad 40 dzieci - powiększyło się, zatem grono opiekunów.
„Mrowisko” funkcjonowało pod adresem: ul. Piłsudskiego 8 do września 2008 roku, kiedy to zawiesiło swoją działalność, po czym podjęta została decyzja o likwidacji placówki. Główną przyczyną tej decyzji było coraz mniejsze zainteresowanie rodziców i dzieci korzystaniem 
z zajęć świetlicy spowodowane coraz ciekawszą i różnorodną ofertą zajęć dodatkowych oraz pozalekcyjnych realizowanych na terenie lublinieckich szkół, a także rozwijająca się i coraz bardziej atrakcyjna oferta Miejskiego Domu Kultury proponującego najmłodszym zajęcia 
w różnorodnych sekcjach.
Z początkiem 2009 roku z dwóch niewielkich pomieszczeń na terenie „Domu Kombatanta” do byłej siedziby „Mrowiska” przeprowadzono DDP „Klub Seniora”. Do dyspozycji seniorów przygotowano 5 obszernych sal (bilardową i biblioteczną), pracowni ( np. plastyczną) i jadalnię. Do czasu pandemii z zajęć i posiłków w „Klubie” codziennie korzystało ponad 30 seniorów.
Pomieszczenia pod adresem: ul. Piłsudskiego 8 opuszcza kolejna placówka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Od miesiąca sierpnia br. DDP „Klub Seniora” funkcjonuje na terenie Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu, w pomieszczeniach, gdzie wcześniej mieściła się poradnia neurologiczna. 
20 lat współpracy z Zakonem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej upłynęło w klimacie wzajemnej wielkiej życzliwości i obustronnej sympatii. Żegnamy się z żalem, ale też obecna przeprowadzka jest ostatnim etapem na drodze do prowadzenia działalności we własnej siedzibie, zaprojektowanej, wybudowanej i należącej do miasta. 
3 sierpnia w nowej siedzibie „Klubu Seniora” wszyscy klubowicze, jego pracownicy, dyrektor MOPS oraz władze miasta serdecznie podziękowali Ojcom Oblatom za ponad dwudziestoletnią współpracę, ciepło i życzliwość, z którą spotykaliśmy się, na co dzień, a także troskę o naszych drogich seniorów.

A zatem….
Od miesiąca sierpnia 2021 r. Lublinieckich Seniorów zapraszamy do nowej siedziby „Klubu Seniora” przy ulicy Grunwaldzkiej 48!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu