Hashimoto - jaką dietę należy stosować, aby wzmocnić organizm?

Hashimoto - jaką dietę należy stosować, aby wzmocnić organizm?

1 sierpnia 2021, godz. 9:13
Udostępnij: Kopiuj link

Choroba Hashimoto dotyka coraz większą liczbę osób. Szeroki wachlarz objawów choroby sprawia, że często zostaje ona zdiagnozowana stosunkowo późno. Zarówno przyczyny, jak i sposoby leczenia choroby Hashimoto w dalszym ciągu są zagadką dla lekarz. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym objawy choroby są zdecydowanie mniej uciążliwe. Jednym z nich jest stosowanie odpowiedniej diety.

Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem tarczycy. Hashimoto zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych, co oznacza, że układ odpornościowy sam atakuje tarczycę. Nieleczona choroba Hashimoto powoduje powolną degradację tarczycy, która jest odpowiedzialna za produkcję wielu ważnych hormonów. W konsekwencji dochodzi do poważnych zaburzeń na tle hormonalnym, które objawiają się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Przyczyna choroby Hashimoto jest w dalszym ciągu wielką zagadką dla lekarzy i naukowców. Niektórzy uważają, że za chorobę odpowiedzialne jest promieniowanie radioaktywne, które powstało wskutek wybuchu elektrowni w Czarnobylu. Póki co jest to tylko jedna z wielu teorii. Chorobę Hashimoto mogą wywoływać także czynniki genetyczne i hormonalne oraz nadmiar jodu.

Jak objawia się choroba Hashimoto?

Hashimoto jest chorobą, której spektrum objawów jest wyjątkowo szerokie. Zaliczyć do nich można:

 • obrzęk twarzy
 • zmęczenie
 • nadmierną senność
 • szybkie przybieranie na wadze
 • pogorszenie sprawności intelektualnej
 • problemy żołądkowe
 • bladą, łuszczącą się skórę
 • anemię
 • pogłębienie głosu
 • nadciśnienie 
 • bradykardię
 • wypadanie włosów
 • depresję 
 • zaburzenia lękowe

Intensywność objawów uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby. Warto pamiętać o tym, że nieleczona choroba Hashimoto może doprowadzić do problemów z zajściem w ciążę i zaburzeń na tle kardiologicznym

Wpływ diety na proces leczenia choroby Hashimoto

Hashimoto jest chorobą, która wpływa nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość bardzo często odczuwają potrzebę jedzenia bardzo dużej ilości pokarmów. Skutkiem tego jest oczywiście nadwaga, a nawet otyłość, której ciężko jest się pozbyć przy zaburzeniach hormonalnych. Lekarze i dietetycy podkreślają, jak ważna jest przy hashimoto dieta. 

Prawidłowe żywienie jest w stanie nie tylko zahamować przykre objawy choroby, ale także realnie wpłynąć na jej zaleczenie

Produkty dozwolone i zakazane w chorobie Hashimoto

Powszechnie uważa się, że wrogiem numer jeden przy chorobie Hashimoto jest gluten. Jest tak dlatego, że osoby cierpiące na tę chorobę wykazują skłonność do reakcji alergicznych na pewne produkty. Jednym z najbardziej uczulających produktów jest właśnie gluten zawarty we wszelkiego rodzaju produktach pszennych. Oprócz tego, chorym na Hashimoto zaleca się zrezygnowanie z mleka, jaj oraz drożdży. Co zatem powinny jeść osoby zmagające się z zapaleniem tarczycy? Przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa tak jak awokado czy natka pietruszki, ryby morskie, tłoczone na zimno oleje oraz siemię lniane. Osoby cierpiące na Hashimoto nie powinny obniżać wartości kalorycznej posiłków, a skupić się na ich jakości. 

Choroba Hashimoto a żywienie pozajelitowe

Wskazaniem do stosowania żywienia pozajelitowego są przede wszystkim wszelkiego rodzaju upośledzenia układu pokarmowego. Nieleczona choroba Hashimoto wyniszcza organizm, a także wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Żywienie pozajelitowe przy chorobie Hashimoto musi każdorazowo być konsultowane z lekarzem oraz dietetykiem.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu