Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Zabawki dla dorosłego psa – jakie powinny być?

Zabawki dla dorosłego psa – jakie powinny być?

26 sierpnia 2021, godz. 8:53
Udostępnij: Kopiuj link

Jednym z podstawowych elementów wyprawki dla szczeniaka są wszelkiego rodzaju zabawki dla psa. Nie ma w tym nic dziwnego. Szczeniaczek, jeśli nie śpi, to większość czasu spędza na beztroskiej zabawie. Czy pamiętasz jednak o tym, że także dorosły pies odczuwa potrzebę zabawy? W poniższym artykule podpowiadamy, dlaczego warto mieć zabawki dla psa w starszym wieku oraz jakie najlepiej się sprawdzą – zarówno dla małych, jak i dużych ras.

Dlaczego warto mieć zabawki dla psa w starszym wieku?
Pies potrzebuje zabawy – a co za tym idzie odpowiednich zabawek – w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju. Kiedy jest szczeniakiem, pełnią one tylko inną funkcję, a mianowicie zapewniają właściwy rozwój, często także lepszą socjalizację i zbudowanie mocniejszej więzi z opiekunem itp. Starszy psiak potrzebuje zabawy, by utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji i zdrowiu. Ponadto niektóre zabawki dla psa mają niebagatelny wpływ na stan uzębienia psa. Ostatecznie zaś służą też rozrywce i zapewniają zwierzęciu tak potrzebne do szczęśliwego życia bodźce.
 
Czy dla każdego psa zabawki są niezbędne?
Jak już wspominaliśmy – każdy pies potrzebuje zabawek. Szeroki wybór różnego rodzaju zabawek zapewnia sklep zoologiczny Apetete. Niezależnie od wieku i rasy psa warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rodzajów zabawek dla psa:
    • Piłki – dobrane do wielkości i rasy psa, nie mogą być za małe, by zwierzę się nie zadławiło, jednakże muszą być na tyle duże, żeby psiak mógł je chwycić w zęby. Dodatkowo, dla lepszej i urozmaiconej zabawy, można dokupić wyrzutnię do piłek.
    • Sznurki i szarpaki – uwielbiane przez psy zabawki. Szarpanie (a przy tym często warczenie i uwieszanie się na „zdobyczy”) to naturalne instynkty psa.
    • Gryzaki – często pełnią funkcję czyszczenia zębów.
    • Zabawki do rzucania – frisbee czy dysk to klasyczna zabawka dla psów, które uwielbiają przynosić zdobycz.
    • Konga do nadziewania przysmakami.
    • Maskotki – zwyczajne maskotki są często niepozorne, a bardzo lubiane przez psiaki.
 
Czy sprawdzają się zabawki interaktywne?
Na rynku dostępne są także interaktywne zabawki dla psa. Z pewnością są to przydatne akcesoria, gdyż pozwalają zwierzęciu ćwiczyć inteligencję. Ma to znaczenie także w przypadku starszych psów, aby utrzymać ich umysł w dobrej kondycji. Takie zabawki dostarczają psu wielu ciekawych bodźców, w związku z czym pies się nie nudzi i potrafi spędzić przy takiej zabawce dłuższy czas. Ponadto zabawki interaktywne uczą psa rozwiązywania problemów. Behawioryści są zgodni, że mają one wpływ na podniesienie samooceny zwierzęcia. W związku z tym polecane są często dla psów zalęknionych, bojaźliwych czy wycofanych.
 
Zabawki dla psów dużych ras
Oczywiście zabawki dla psa należy dobierać pod kątem wielkości. Takie zabawki muszą być przede wszystkim wytrzymałe, ponieważ starsze psy dużych ras są bardzo silne. Małe zabaweczki dla szczeniaków zostałyby przez nie zwyczajnie zniszczone, co mogłoby nawet grozić połknięciem i zadławieniem. Najlepiej więc zdecydować się na wytrzymałe szarpaki o odpowiedniej wielkości, piłki z wyrzutnią, duże frisbee, odpowiedniej wielkości konga, z których pies może wydłubywać przysmaki (takie zabawki potrafią zająć zwierzę na długi czas). Zabawki interaktywne także doskonale się tutaj sprawdzą. Trzeba tylko pamiętać, by wybierać te większe i najlepiej bez elementów, które pies mógłby łatwo odgryźć i połknąć. Poza tym warto stawiać na aktywność i wszelkiego rodzaju zabawy z opiekunem, co wzmacnia więź. Pies w żadnym razie nie powinien się nudzić, a więc trzeba mu zapewnić różnorodne aktywności – niezależnie od rasy, wielkości i wieku.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu