Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

24 sierpnia 2021, godz. 9:27
Udostępnij: Kopiuj link

Wybór pompy ciepła wymaga zagłębienia się w specyfikę pracy tego urządzenia. Wiele osób, które decyduje się na ogrzewanie budynku z jej pomocą, musi odpowiedzieć na pytanie o to, jakie parametry pompy ciepła są najważniejsze oraz jak dobrać moc pompy do wielkości domu. W poniższym opracowaniu odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Jak oblicza się zapotrzebowanie energetyczne budynku?

Zapotrzebowanie energetyczne domu, który ma zostać wybudowany oblicza architekt, dokonując analizy zysków i strat ciepła budynku. Taką analizę wykonuje się na podstawie dokumentacji i wykazu materiałów, które będą użyte do budowy. Obliczanie zapotrzebowania energetycznego już wybudowanego domu najlepiej zlecić firmie zewnętrznej, która wykona audyt OZC. Inną opcją jest także skorzystanie z własnych wyliczeń opartych na dokumentacji zużywanego dotychczas paliwa do ogrzewania. Należy mieć jednak świadomość niedokładności takich pomiarów.

Jakie wskaźniki uwzględnia się, dobierając pompę ciepła?

Dobierając pompę ciepła do wielkości domu, uwzględnia się kilka kluczowych wskaźników. Są to:

moc grzewcza (Pg): za pomocą tego wskaźnika określa się energię, którą sprężarka dostarcza do systemu ogrzewania. Potrzebną moc grzewczą oblicza się, mnożąc zapotrzebowanie energetyczne budynku przez jego powierzchnię. Dla przykładu 120 m2 x 40 W/m2 = 4,8 KW. Do tej wartości należy dodać również moc grzewczą, potrzebną do podgrzania C.W.U. W takiej kombinacji ogrzanie wody dla 4 domowników wiąże się z 1 KW mocy pompy. Sumując, otrzymujemy 5,8 KW jako całkowitą moc grzewczą, potrzebną do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Oznacza to, że dobierana do budynku pompa ciepła powinna mieć moc 6 KW.

moc elektryczna (Pe): wskaźnik ten określa ilość prądu, potrzebną do tego, by pompa mogła pracować. Im wskaźnik jest mniejszy, tym pompa jest tańsza w eksploatacji.

moc chłodnicza (Pch): wskaźnik podaje z jaką mocą sprężarka pobiera ciepło z dolnego źródła. Wartość ta zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.

wydajność cieplna (COP): wskaźnik ten opisuje stosunek mocy grzewczej pompy do mocy, jaką musi pobrać z zewnątrz, by móc produkować energię. Im wskaźnik jest większy, tym mniej energii elektrycznej potrzeba do wyprodukowania danej ilości energii. Pompa ciepła powietrze/woda powinna mieć wydajność COP na poziomie minimum 3.1.

Jak prawidłowo ocenić moc pompy ciepła?

Określając moc pompy ciepła należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak zapotrzebowanie energetyczne budynku, powierzchnia domu czy ilość mieszkańców. Wybór odpowiedniej mocy pompy jest bardzo ważny, ponieważ przekłada się on na koszty utrzymania urządzenia przez cały rok jej użytkowania. Wyjaśniając, dobranie do mieszkania większej pompy, np. o mocy 8 KW, gdy zapotrzebowanie będzie wynosiło 6 KW, minie się z celem, ponieważ pompa będzie miała problem z pracowaniem na minimalnych obrotach, by spełnić małe potrzeby budynku. Kluczowe dla podjęcia decyzji o mocy danej pompy jest również to, czy w budynku będą inne, alternatywne formy ogrzewania, czy nie. Ustalając te kwestie, oblicza się współczynnik biwalentności. Kolejna istotna wartość to charakterystyka temperaturowa okolicy. Pozwala ona określić najniższą temperaturę w okolicy w ciągu roku oraz ilość dni, w których trwa. W ten sposób można obliczyć przy jakiej temperaturze efektywna będzie pompa ciepła, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie alternatywna forma ogrzewania. 

Aby posiadanie pompy ciepła było opłacalne należy przeanalizować powyższe współczynniki, tak by mogła ona pracować efektywnie przez cały rok. Dobierając moc pompy ciepła do wielkości budynku warto skorzystać z pomocy specjalistów, jeśli samodzielne ustalenie ww. wartości będzie problematyczne. Pompa ciepła to inwestycja na długie lata, dlatego jej moc powinna być dobrana prawidłowo.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu