Jak wyczyścić srebrny medalik?

Jak wyczyścić srebrny medalik?

25 sierpnia 2021, godz. 10:30
Udostępnij: Kopiuj link

Jako chrześcijanie jesteśmy w pewien sposób zobowiązani do tego, by dawać świadectwo swojej wiary. Najprostszym sposobem manifestowania wiary, obok odpowiedniego postępowania na co dzień, jest noszenie poświęconego przez kapłana medalika srebrnego lub złotego, który przedstawia wizerunek Jezusa, Matki Boskiej lub innych świętych. Medaliki i bransoletki ze srebra zawsze powinny być zadbane i czyste, dlatego dzisiaj powiemy Ci, w jaki sposób je wyczyścić.

Zadbane medaliki i bransoletki ze srebra – systematyczność to podstawa
Przede wszystkim, musisz pamiętać o systematyczności. Medaliki srebrne i posrebrzane, tak samo jak inna biżuteria wykonana z tego materiału z czasem pokrywają się ciemnym, szarym, brązowym lub czarnym nalotem. Dzieje się tak, ponieważ srebro wchodzi w reakcję w znajdującym się w powietrzu związkiem siarki. Im częściej medaliki i bransoletki ze srebra są noszone i im więcej związku siarki znajduje się w powietrzu, tym szybciej biżuteria zaczyna nieestetycznie wyglądać. Na biżuterii mogą osadzać się także naturalne zabrudzenia, takie jak tłuszcze czy pot.
Z tego powodu warto pamiętać o regularnym czyszczeniu bransoletek i medalików srebrnych. Oczywiście, nie chodzi o to, by myć je codziennie, natomiast należy reagować, gdy zauważalne są pewne zabrudzenia.

Jak czyścić medaliki srebrne?
Profesjonalne środki do czyszczenia biżuterii można znaleźć w sklepach, jednak my skupimy się na metodzie domowej, do której wystarczy to, co zazwyczaj masz pod ręką – sól, miseczka i folia aluminiowa. Niewielką, szklaną lub plastikową miseczkę należy dokładnie wyłożyć folią aluminiową. Następnie włóż medalik srebrny wraz z bransoletką na dno i zalej gorącą wodą z rozpuszczoną w niej solą. Sól musi być idealnie rozpuszczona, ponieważ jej drobinki mogłyby zarysować delikatną powierzchnię biżuterii.
Po kilku godzinach biżuterię możesz wyjąć, opłukać pod zimną wodą i wytrzeć delikatną ściereczką, znów uważając, by nie zarysowała ona cennej pamiątki. Ciemny nalot powinien zostać całkowicie usunięty.

Czyszczenie biżuterii posrebrzanej
Nieco inaczej należy postępować z biżuterią posrebrzaną. Takie medaliki i bransoletki nie powinny być zanurzane w roztworze czyszczącym, ponieważ mogłyby pojawić się na nich odbarwienia. Lepszym rozwiązaniem będzie po prostu przetarcie biżuterii miękką szmatką, nasączoną stworzonym roztworem. Taką czynność warto wykonywać zawsze, gdy na medaliku lub bransoletce ze srebra zauważysz pierwsze, łatwe do wyczyszczenia zabrudzenia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu