Sprzedaż za granicę - jak ją najlepiej zorganizować?

Sprzedaż za granicę - jak ją najlepiej zorganizować?

26 sierpnia 2021, godz. 9:20
Udostępnij: Kopiuj link

Polski e-commerce na przestrzeni ostatnich lat przeszedł ogromną metamorfozę, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na handel internetowy. Z punktu widzenia konsumentów jest to bardzo przystępna forma zakupów, która często pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Dla niektórych sprzedawców polski rynek staje się jednak zbyt mały, dlatego też wiele osób szuka swoich szans na zagraniczną ekspansję. Niezwykle atrakcyjny okazuje się niemieckojęzyczny internet, gdzie chętnych na błyskawiczne transakcje nie brakuje. O czym należy pamiętać organizując sprzedaż towarów za granicę? Podpowiadamy.

Sprzedaż za granicę – niemieckie portale aukcyjne
Nie jest tajemnicą, że polska platforma Allegro to dla wielu sprzedawców specjalizujących się w najrozmaitszych branżach najprostszy sposób na wypromowanie swoich produktów. Za pośrednictwem portalu można znaleźć praktycznie wszystko – od kosmetyków, przez elektronikę, aż po używane książki czy ubrania. Za naszą zachodnią granicą równie dużą popularnością cieszy się kilka odpowiedników Allegro, w tym tak potężni gracze jak eBay czy Amazon, który działa również w Polsce, jednak nie z tak wielkim powodzeniem. Wielu polskich przedsiębiorców stawiając swoje pierwsze kroki w sprzedaży za granicę – do Niemiec, Szwajcarii czy Austrii – decyduje się na sprzedaż poprzez wcześniej wspomniane Marketplace Niemcy.

Dodawanie i przeprowadzanie transakcji jest tam szybkie i proste, a do tego nie trzeba martwić się utrzymaniem własnego serwera czy domeny. Odchodzi również konieczność projektu własnej strony internetowej i jej promowania. Działalność na portalach aukcyjnych ma jednak kilka minusów, na czele z opłatą prowizji, brakiem wpływu na design portalu czy wreszcie niejasności odnośnie polityki zwrotów czy reklamacji, która w niemieckojęzycznych krajach często  różni się od tej obowiązującej w Polsce.

Sprzedaż za granicę – własny sklep internetowy
Alternatywą dla platform zakupowych jest zaprojektowanie własnego sklepu internetowego z myślą o zagranicznych klientach oraz lokalnych wymaganiach rynkowych. Wbrew pozorom nie wystarczy wykupienie domeny z końcówką .de, uzyskanie Impressum zgodnego z prawem obowiązującym na terenie kraju docelowego, oryginalna szata graficzna strony www czy przejrzysty interfejs. Warto również pamiętać, że bardzo istotnym elementem planowania procesu wejścia na rynki niemieckojęzyczne jest pozycjonowanie stron internetowych – kompleksowe usługi z zakresu SEO to długofalowe efekty, które pozwalają zaistnieć w świadomości e-konsumentów na dłużej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu