Zakup samochodu używanego

Zakup samochodu używanego

10 września 2021, godz. 8:48
Udostępnij: Kopiuj link

Niejednokrotnie decydując się na zakup samochodu, nie udajemy się od raz do salonu z nowymi autami, tylko wybieramy samochody używane, które równie dobrze sprawują się na drodze, a ich stan techniczny często nie odbiega od tych modeli, które są dostępne u dilerów samochodowych w renomowanych salonach znanych marek.

Zakup samochodu to duża i poważna inwestycja, dlatego powinna być przemyślana, a samochód, który zwróci naszą uwagę oprócz przeczytania dokładnego opisu zawartego w ofercie i przejrzenia zdjęć udostępnionych przez sprzedającego, sprawdzony w każdym calu osobiście łącznie z jazdą testowa w celu zlokalizowania ewentualnych usterek niezawartych w ofercie sprzedażowej. 
 
    • Zakup używanego samochodu osobowego - jak zacząć?
    • Samochody używane - na co zwrócić uwagę
    • Samochód używany z salonu? 

Zakup używanego samochodu osobowego - jak zacząć?
Rozpoczynając poszukiwania właściwego samochodu osobowego, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie jakie są nasze potrzeby oraz jakie auto będzie spełniało nasze oczekiwania względem użytkowania.
Jeżeli samochód, którego poszukujemy, ma być pojemny i dostosowany do jazdy z rodziną, gdzie oprócz nas, zapakować będzie trzeba dzieci, torby i psa, wiadomo, że na wstępie odrzucimy oferty małych samochodów, z drzwiami wyłącznie z przodu, aby utrudnić sobie wpinanie, chociażby fotelika oraz nie kupimy cabrio, które pomieści zaledwie dwie osoby. 

W przypadku, gdy podróżować będziemy sami lub z osobą towarzyszącą to, jak najbardziej naszą uwagę będą mogły zwrócić samochody nieco mniejsze, sportowe lub takie, które swoim gabarytem ułatwiają parkowanie w wąskich przestrzeniach miejskich. 
 
Samochody używane - na co zwrócić uwagę
Oglądając samochody używane trzeba zwrócić uwagę na lakier oraz stan nadwozia. Jakiekolwiek uszkodzenia lub widoczne ślady rdzy mogą świadczyć o tym, że samochód z biegiem czasu będzie wymagał renowacji, co znacznie obniży jego wartość oraz doprowadzi nas do konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z naprawą. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto sprawdzić historię pojazdu i zyskać pewność, że właściciel nie mija się z prawdą i samochód jest w dobrym stanie technicznym.

Skrzynia biegów, a właściwie jej gałka oraz kierownica mogą wiele powiedzieć o przebiegu, im bardziej widoczne ślady wytarcia, tym większa pewność, że auto przejechało już sporo kilometrów. Przebieg ma ogromne znaczenie w motoryzacji i o ile nie można oczekiwać, że kilku lub kilkunastoletnie samochody będą miały przejechane zaledwie kilka tysięcy kilometrów, to wysokie przebiegi wpływają na amortyzacje pojazdu i konieczność późniejszych wymiany części.
Absolutną koniecznością podczas zakupu auta jest jazda próbna, która pozwala nam na weryfikację sprawności pojazdu, komfortu prowadzenia oraz odpowiada naszym preferencjom i pozwala na dogodną jazdę dla siebie i pozostałych użytkowników. 
 
Samochód używany z salonu?
Używany samochód prosto z salonu można wziąć np. w leasing, podpisując umowę na prowadzoną przez siebie firmę. Ta opcja jest możliwa w przypadku, gdy pierwszy właściciel zakończy swój okres leasingowy i salon samochodowy udostępnia auto do sprzedaży lub podpisania nowej umowy leasingowej z nowym właścicielem. Podobna sytuacja jest, gdy właściciel leasingu chce zakończyć umowę o dzierżawę auta i przepisuje pozostały okres spłaty na nowego nabywcę, który zobowiązuje się do miesięcznych spłat wyznaczonych rat oraz po okresie spłaty ma prawo pierwokupu, wpłacając ustaloną kwotę i uzyskując auto na własność. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu