Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

news

Skuteczna metoda osuszania ścian i pomieszczeń.

21 września 2021, godz. 10:51
Udostępnij: Kopiuj link

Ściany naszych domów, budynków gospodarczych czy też przemysłowych są w stanie chłonąć wilgoć niczym gąbka. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale tak to właśnie wygląda. Na pierwszy rzut oka murowana ściana może wyglądać na coś, co jest niezwykle trwałe i wytrzyma nawet poważne kataklizmy. Jednak systematyczny wpływ wody na takową ścianę doprowadzić może do tego, że stanie się ona środowiskiem rozwoju pleśni czy też grzybów. Ważne jest więc to, aby zacząć w porę działać. Dzięki nowoczesnym technikom możliwe jest dość szybkie radzenie sobie z wilgocią. Nie należy jednak zabiegów osuszania ścian odkładać na później, ponieważ problem może być jeszcze poważniejszy.

Skąd bierze się wilgoć w domach?

Zanim przedstawimy szczegółowo wszystkie dostępne metody pozwalające na osuszanie budynków to najpierw wspomnimy o tym skąd się właściwie bierze wilgoć w domach. Większość z nas przecież przykłada się do odpowiedniego utrzymywania domu, ale jednak w niektórych budynkach wilgoć powstaje. Od czego to zależy? Otóż bardzo często głównym winowajcą jest niedrożny system wentylacyjny. Jeśli gotujemy coś w kuchni czy bierzemy gorącą kąpiel to oczywiste jest, że powstaje przy tym sporo pary wodnej. Jeśli nasz system wentylacyjny działa jak należy to taka para zostanie bardzo szybko przetransportowana poza budynek. Natomiast gdy system ten jest niedrożny to dojdzie do skraplania tejże pary na najchłodniejszych elementach, jakie znajdują się w naszych domach. Przede wszystkim wilgoć dotknie naszych ścian. W efekcie stworzy się na nich idealne środowisko do powstawania pleśni a z czasem nawet grzybów.

Jak walczyć z wilgocią?

Jeśli już doszło do zawilgocenia naszych ścian to trzeba zacząć działać. Im szybciej podejmiemy kroki z tym związane to tym lepiej dla nas i dla naszego budynku. Osuszanie budynków niekoniecznie musi być czynnością skomplikowaną i wymagającą używana nowoczesnych technik. Jakie są obecnie metody na osuszanie ścian? Oto one:

  • iniekcja krystaliczna,
  • nagrzewnice elektryczne,
  • osuszacze budowlane,
  • osuszacze adsorpcyjne,
  • środki chemiczne (higroskopijne). 

Jeśli chodzi o profesjonalne osuszanie budynków to zdecydowanie najczęściej polecaną metodą jest metoda iniekcji krystalicznej. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że jest to metoda dość mocno inwazyjna. W związku z tym na początku można wybrać inne sposoby.

Osuszacze adsorpcyjne

Są to urządzenia, które zasilane są energią elektryczną. Wewnątrz obudowy znajduje się rotor, którego łopatki pokryte są warstwą żelu pochłaniającego cząsteczki wody. Na skutek obracania się łopatek woda jest wytrącana na ściankę urządzenia i spływa do specjalnego pojemniczka. Osuszacze adsorpcyjne przeznaczone są raczej do mniej poważnych zawilgoceń. Bardzo często stosuje się je po powodziach lub chwilowym zalaniu piwnicy. Osuszacz nie poradzi sobie z wilgocią znajdującą się głęboko wewnątrz ściany.

Iniekcja krystaliczna - metoda na wilgoć!

Jeśli zależy nam na naprawdę skutecznym, dokładnym i szybkim osuszeniu ścian to zdecydowanie warto by było zainteresować się iniekcją krystaliczną. Osuszanie budynków z użyciem tej metody polega na nawiercaniu serii otworów w zawilgoconej ścianie. Wewnątrz nich umieszcza się higroskopijny środek, który pochłania cząsteczki wody. W iniekcji krystalicznej najczęściej wykorzystuje się mieszaninę cementu portlandzkiego wraz z krzemem. Taka mieszanina jest w stanie szybko i bardzo skutecznie wiązać cząsteczki wody. W efekcie powstają specyficzne kryształki, od których nazwę wzięła omawiana tutaj metoda.

Z reguły jest tak, że iniekcja krystaliczna radzi sobie z wilgocią już od pierwszego zastosowania. Niemniej jednak zdarzyć się może taka sytuacja, że konieczne będzie powtórne wykonanie zabiegu. Obecnie łatwo znajdziemy wiele sprawdzonych firm, które zajmują się przeprowadzeniem osuszania z użyciem iniekcji. Metoda ta z każdym dniem jest wykorzystywana w takich miejscach, gdzie dotychczas jedynym rozwiązaniem było skuwanie tynków i robienie ich na nowo. Dzięki iniekcji krystalicznej można ściany uchronić przed takim zabiegiem.

Jesli potrzebujesz więcej informacji na temat osuszania pomieszeń, możesz odwiedzić poniższe strony internetowe.

https://dezynfeusz.pl/osuszanie-budynkow-osuszanie-scian/
https://skuteczneusuwanie.pl/osuszanie-budynkow/
https://ddd-katowice.pl/osuszanie-budynkow/

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu