Zmiany w przepisach budowlanych. Andrzej Gawron zgłosił poprawki

Zmiany w przepisach budowlanych. Andrzej Gawron zgłosił swoje poprawki

22 września 2021, godz. 7:58
Biuro Poselskie Andrzeja Gawrona
Udostępnij: Kopiuj link

Sejm przyjął ustawę nowelizującą przepisy Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która ma ułatwić budowanie domków jednorodzinnych. Mają zostać uproszczone przepisy i wyeliminowane niektóre procedury co spowoduje skrócenie czasu inwestycji i oszczędności po stronie budującego. Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład "Polskiego Ładu".

Zmiana w przepisach ma umożliwić rozpoczęcie budowy małego domu jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Takie budynki mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Każdy kto dysponuje działką będzie mógł wybudować dom o powierzchni zabudowy, czyli po obrysie do 70 m² /również dwukondygnacyjnych, czyli możliwa powierzchnia użytkowa to ponad 100m2 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zobowiązało się do przygotowania bazy projektów, która będzie dostępna dla każdego za przysłowiową złotówkę. Ma to obniżyć koszty budowy. Domy w nowej procedurze będą powstawały zgodnie z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego lub będą spełniały tzw. warunki zabudowy które przedstawi gmina. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni. 

Urzędnicy nie mogą się sprzeciwić budowie, co ma sprawić, że nie będzie trzeba czekać na żadną zgodę. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia. Taka procedura ma dać inwestorowi możliwość skrócenia czasu inwestycji nawet o kilka miesięcy czasu. 

Podczas prac połączonych komisji Infrastruktury i Samorządu w pierwszym czytaniu projektu Poseł Andrzej Gawron zgłosił 8 poprawek. Poprawki, pomimo sprzeciwu części opozycji zostały zaopiniowane pozytywnie, jak również przyjęte w głosowaniu w trakcie posiedzenia plenarnego Sejmu. 

Najważniejsze poprawki, które zgłosił Poseł Ziemi Lublinieckiej: 

1. Poprawka pozwalającą na budowę domów mieszkalnych o powierzchni do 70 mkw. również na działkach mniejszych niż 500 mkw./ z zachowaniem przepisów obowiązujących w prawie budowlanym, gdzie obszar oddziaływania mieści się w całości na działce/

2. Poprawka mająca na celu wyłączenie z projektowanej ustawy budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 mkw., aby nie były one objęte obowiązkiem wykonania geodezyjnej interwencji powykonawczej

Jak podkreślił Poseł Andrzej Gawron, zmiany ustawowe głównie mają na celu skrócenie, uproszczenie obowiązujących procedur przy budowie domu jednorodzinnego, jak również obniżenie kosztów tej inwestycji. - Jeśli stworzymy inwestorom możliwość wyboru dobrych projektów typowych, a takie działanie zapowiedziało już Ministerstwo Rozwoju, to będą z nich korzystać - wskazał.

Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 247 posłów, przeciw – 178, a 20 wstrzymało się od głosu. Nowelizacją ustawy zajmie się teraz Senat - ma na to maksymalnie 30 dni. Ustawa ma wejść w życie po upływie 2 miesięcy od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Czyli najprawdopodobniej pod koniec 2021 r. lub na początku 2022 r.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu