Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Sprzęt narciarski – co musi kupić, jadać na narty w góry. Buty, kaski, gogle, kije

23 września 2021, godz. 11:18
Udostępnij: Kopiuj link

Zima nie należy do najbardziej ulubionych pór roku w opinii większości osób. Zimowa aura sprzyja jednak uprawianiu wielu sportów, w tym jeżdżeniu na nartach. Ci, którzy posmakowali białego szaleństwa, nie narzekają na przemijające lato, za to nie mogą doczekać się wyjazdu na narty. Tylko, jaki sprzęt narciarski wybrać?

Pierwszy raz na nartach? Zobacz, co kupić?

Jaki sprzęt narciarski wybrać? Podstawowym zakupem są oczywiście narty. W ich doborze może pomóc wykwalifikowany pracownik sklepu sportowego. Jeżeli zakup nart ma się odbyć przez internet, należy zwrócić uwagę na kilka zasad. Odpowiednie narty dla mężczyzn to takie, których długość mieści się między brodą a czołem.

Narty dla pań są trochę krótsze i mieszczą się między klatką piersiową a nosem. Na początku kariery narciarskiej wystarczy zastosować się do tych wytycznych. Wraz z zaawansowaniem umiejętności i preferencji zjazdu dobiera się odpowiednie narty co do długości.

Kolejnymi elementami wyposażenia narciarza są:

  • buty narciarskie,
  • wiązania nart,
  • kask,
  • gogle,
  • kije,
  • spodnie,
  • kurtka narciarska,
  • rękawice.

Jak odpowiednio dobrać sprzęt narciarski?

Buty narciarskie są jednym z istotniejszych zakupów. Odpowiednio dobrany model decyduje o późniejszym komforcie jazdy. But narciarski nie może być zbyt mały, jak i za duży.

Początkowy komfort zakładania buta o zbyt dużym rozmiarze zemści się podczas użytkowania. Grozi niebezpieczeństwem urazu i powoduje dyskomfort przesuwającej się stopy na każdym zakręcie czy nierówności stoku.

Wiązania

Kolejny, bardzo ważny element, to wiązania narciarskie. Ich podstawową funkcją jest połączenie narty z butem, jednocześnie gwarantując wypięcie narty w razie upadku, w celu uniknięcia poważnej kontuzji. Od wielu lat niezbędnym wyposażeniem narciarzy jest kask. 

Kask

Rozmiar kasku dobiera się do obwodu głowy mierzonego ponad brwiami i uszami przy użyciu miary krawieckiej. Odpowiednio dopasowany kas nie powinien przesuwać się na głowie, jak i jej uwierać. Można kupić kask połączony z szybą lub kupić gogle osobno. 

Kije narciarskie

Kije narciarskie dobiera się do stylu jazdy narciarza. Dobrze dobrane pozwalają na utrzymanie właściwej postawy na stoku oraz ułatwiają przemieszczanie na płaskiej powierzchni, natomiast początkującym narciarzom pomogą w zachowaniu równowagi. Więcej informacji na https://polski-portal.com/.

Odzież dla narciarzy

Przy wyborze spodni i kurtki narciarskiej dobrze oprócz najnowszych trendów sezonu zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i wygodę. Podstawowe parametry informują o termice, odporności na wilgoć i przepuszczalności powietrza. Odzież narciarska powinna być ciepła jednocześnie odpowiednio wentylowana, tak aby nie dopuścić do przegrzania. Odpowiednio dobrany rozmiar odzieży narciarskiej gwarantuje swobodę ruchów na stoku. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu