test

Jak zorganizować bezpieczną pracę na wysokości?

23 września 2021, godz. 11:34
Udostępnij: Kopiuj link

Przy malowaniu, wykonywaniu elewacji, remontach dachów czy innych pracach prowadzonych na dużych wysokościach, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty i urządzenia pozwalające na stabilne działanie, bez ryzyka upadku z wysokości.

Zastosowanie rusztowania budowlanego

Najbardziej popularnym sposobem dla zorganizowania pracy na wysokościach jeszcze do niedawna było wykorzystanie rusztowań budowlanych. Metalowe rozwiązanie, w którym stosowane są metalowe czy drewniane kładki daje zatrudnionym bezpieczny dostęp do wyższych kondygnacji różnych budynków – mieszkalnych i komercyjnych. Jeśli dana firma nie dysponuje własnym rusztowaniem lub z różnych względów nieopłacalne jest dla niej kupno takich elementów, może postawić na wynajem rusztowań. Pozwolą one na przeprowadzenie m.in. montażu okien, tynkowania i malowania elewacji czy termomodernizacji budynków.

Problemem może być przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi poziomami rusztowań, ponieważ trzeba na nie wejść lub zejść po drabinie. Mało komfortowe jest też wciąganie za pomocą liny lub ruchomych bloków materiałów budowlanych czy elementów konstrukcyjnych. Poza tym pojawia się kwestia bezpieczeństwa. Wciąganie na linie przyczepionej do prowizorycznego kołowrotka płyt styropianowych to z pewnością zadanie, które jest obarczone nieznacznym poziomem ryzyka. Inaczej jest wówczas, gdy trzeba wciągnąć betonowe nadproża, belki do wykonania stropów czy konstrukcji dachu. Upadek takich materiałów z dużej wysokości to ogromne zagrożenie dla wszystkich osób znajdujących się na budowie i w pobliżu. Dlatego coraz częściej zamiast rusztowań budowlanych wprowadza się wykorzystanie podnośników koszowych.

Czym są podnośniki koszowe?

Dla zwiększania bezpieczeństwa w trakcie prowadzonych prac na wysokościach oraz ułatwienia ich realizacji można wykorzystać specjalne podnośniki koszowe. To pojazdy wyposażone w wysięgnik teleskopowy, na którym osadzony jest kosz osobowy. To w nim na dowolną wysokość wznoszą się pracownicy lub pracownik, by wykonać zaplanowane działania na wyższych kondygnacjach budynku. Podnośnik koszowy pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Rusztowanie budowlane przy wynajmie jest tańsze niż wynajęcie pojazdu z podnośnikiem koszowym, ale gdy zliczy się czas, który niezbędny jest do ustawienia rusztowania, jego zabezpieczenia i rozpoczęcia wykonywania prac po dostarczeniu na każde piętro odpowiednich materiałów budowlanych, okazuje się, że wynajem rusztowań może trwać o wiele dłużej, co generuje dodatkowe, niepotrzebne koszty. Zwiększa się też czas pracy robotników, którym również trzeba zapłacić. Z tego względu wynajem podnośników koszowych jest lepszym rozwiązaniem. Podnośnik jest od razu gotowy do pracy po dojeździe na plac budowy czy do budynku, który wymaga np. umycia okien, naprawy i zabezpieczenia elewacji czy fragmentów dachu. Można do kosza podnośnika zapakować wszystkie niezbędne materiały, a wraz z nimi fachowca, który wykona wszystkie zadania. Podnośnik jest bardzo wysoki i może dać stabilność oraz poczucie bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na wysokościach.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu