news

Czym jest internet symetryczny?

24 września 2021, godz. 13:24
graf. www.freepik.com
Udostępnij: Kopiuj link

Internet bez wątpienia jest nieodłączną częścią naszego życia. Potrzebny jest zarówno do codziennej pracy, jak i rozrywki. Przeważająca liczba ofert dostępu do sieci asymetrycznej  proponuje nawet bardzo wysoką prędkość pobierania, natomiast szybkość wysyłania jest zwykle nieporównywalnie mniejsza. Rozwiązaniem tego problemu jest internet symetryczny. Czym dokładnie jest i dlaczego warto w niego zainwestować? Odpowiadamy.

​ Czym jest i czym charakteryzuje się internet symetryczny?

Internet symetryczny to po prostu jednakowa prędkość wysyłania i pobierania. Można to wytłumaczyć na bardzo prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że musimy jednocześnie pobrać i wysłać znajomemu plik o tym samym rozmiarze. W przypadku najczęściej spotykanego łącza asymetrycznego to właśnie pobieranie przebiegnie szybciej niż wysłanie. Na naszym dysku zdąży pojawić się plik, a my poczekamy kilkukrotnie dłużej, aby przesłać ten drugi o identycznych rozmiarach do naszego znajomego. Internet symetryczny to swoista autostrada, na której ruch w obu kierunkach przebiega w tej samej prędkości.

W przeciwieństwie do internetu asymetrycznego wyraźnie widać, że ten rodzaj dostępu do sieci charakteryzuje się dużą stabilnością. Korzystając z łącza symetrycznego nie odczujemy problemów z jego prawidłowym działaniem, szybkością pobierania i wysyłania danych, ani stabilnością transferów w obie strony.

Dla kogo internet symetryczny?

To rozwiązanie jest istotne zwłaszcza dla firm, które potrzebują szybkiego i sprawnie działającego łącza w obu kierunkach przesyłu. Nie bez znaczenia jest także to, że zwykli użytkownicy, którzy korzystają z internetu w celach rozrywkowych, dzielenia się plikami ze znajomymi lub komunikacji w postaci wideokonferencji coraz częściej podkreślają wagę tego, że potrzebują lepszych prędkości wysyłania.

Jeśli przyjrzymy się temu jak funkcjonuje przeciętna firma – niezależnie od tego czy jest mała czy duża, to zauważymy, że z jednego łącza korzystają niekiedy dziesiątki osób. Nieustannie wysyłają oraz pobierają dane z sieci. Prędkości przesyłu muszą więc dzielić się dynamicznie na wielu pracowników. W takich sytuacjach niezbędna jest zapewnienie stabilności szybkiego przesyłu danych w obu kierunkach.

Czy więc internet symetryczny ma jakieś wady? Tego typu dostęp do sieci to oferta przede wszystkim dla osób o dużych wymaganiach i świadomych potrzebach związanych z wykorzystaniem łącza pod konkretne zamiary. Warto również pamiętać, że koszt takiej usługi nie jest najtańszy, ale pozwala czerpać maksimum zadowolenia podczas korzystania z sieci w celach rozrywkowych czy zawodowych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu