Wspólne patrole policji i straży leśnej w gminie Koszęcin

Wspólne patrole policji i straży leśnej w gminie Koszęcin

27 września 2021, godz. 10:24
KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

We wrześniu i październiku policjanci z Posterunku Policji w Koszęcinie oraz Straż Leśna organizują wspólne patrole. Działania te mają między innymi zapobiec procederowi wjeżdżania pojazdami silnikowymi do lasu, a także nielegalnej wycince i kradzieżom drewna z lasu oraz aktom wandalizmu. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez dzielnicowego miejscowości Strzebiń asp. szt. Grzegorza Namyślaka w związku z prowadzonym aktualnie planem priorytetowym.

Proceder częstego naruszania przepisów dotyczących zakazu wjazdu i parkowania nieuprawnionych pojazdów na terenach leśnych w rejonie Strzebinia został zasygnalizowany przez użytkowników aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rozmowy z mieszkańcami przeprowadzone przez asp. szt. Grzegorza Namyślaka potwierdziły występowanie problemu. Jak ustalił dzielnicowy, do naruszeń wymienionych przepisów dochodzi w różne dni tygodnia i o różnych porach, a problem nasila się wraz ze zwiększoną ilością amatorów zbierania grzybów oraz innych osób, które odwiedzają obszary leśne w celach rekreacyjnych.

Wspólne patrole odbywają się na terenach należących do Nadleśnictwa Koszęcin i są realizowane z wykorzystaniem samochodów terenowych Straży Leśnej, jak i radiowozów Policji. Mundurowi pilnują i dbają o to, by las nie był niszczony, a w przypadku zagrożenia działają, chroniąc jego charakter. Jest to niezbędne, aby zachować walory tego ważnego dla nas wszystkich miejsca. Warto podkreślić, że strażnicy mają dziś duże możliwości kontrolowania, wykrywania i ścigania wszelkich przejawów wandalizmu, kradzieży i kłusownictwa. Mają także obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem. W tym wszystkim pomagają im policjanci. W czasie wspólnych służb mundurowi zwracają szczególną uwagę między innymi na osoby, które nagminnie naruszają zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi, czy też zatrzymują się na drogach publicznych i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli wjedziemy pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do lasu nie będąc do tego uprawnionym albo bez zgody właściciela, lub posiadacza lasu, lub wjedziemy do lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, czy też pozostawimy taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlegamy karze grzywny.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu