Postępowanie sanacyjne – jak ratować przedsiębiorstwo, żeby uniknąć upadłości?

28 września 2021, godz. 9:57
Udostępnij: Kopiuj link

Restrukturyzacja to postępowanie, które ma na celu uchronić przedsiębiorstwo przed koniecznością ogłoszenia własnej upadłości, wprowadzając zmiany w jego działaniu, zawierając układ z wierzycielami i ostatecznie osiągając płynność finansową niezbędną do dalszego funkcjonowania. Postępowanie sanacyjne to jedna z dostępnych form restrukturyzacji, która pozwala na gruntowną przebudowę przedsiębiorstwa.

Co robić, kiedy do firmy zawita kryzys?

W sytuacjach kryzysowych warto dokładnie przeanalizować przyczyny takiego stanu rzeczy. Przyczyny kryzysu dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne – zewnętrzne mają swoje miejsce poza przedsiębiorstwem tak jak na przykład pandemia albo recesja gospodarcza, podczas gdy wewnętrzne rozpoczynają się w środku firmy, jak słabe zarządzanie lub brak kapitału. Analiza przyczyn kryzysu pozwoli zrozumieć, jak można unikać podobnych sytuacji w przyszłości, poprawiając funkcjonowanie konkretnych obszarów działalności firmy. Kiedy żadna analiza nie jest już w stanie pomóc uniknąć trwających postępowań egzekucyjnych, przychodzi czas na kontakt z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym. To człowiek, którego zadaniem jest wyprowadzenie przedsiębiorstwa z kryzysu i przygotowanie go do wykonania układu zawartego z wierzycielami.

Doradca restrukturyzacyjny zawsze rozpoczyna swoją pracę od dokładnego zapoznania się z sytuacją konkretnej firmy. Zdarza się, że restrukturyzacja nie jest nawet konieczna, a dla rozwiązania problemów wystarczą jedynie negocjacje pozasądowe, przez które doradca przeprowadza dłużnika. W innych przypadkach doradca pomaga wybrać przedsiębiorcy formę postępowania restrukturyzacyjnego oraz określić wymagane zasoby finansowe.

Jak postępowanie sanacyjne może poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstwa?

Restrukturyzację zawsze poprzedza się dokładną oceną aktualnej sytuacji firmy i rynku, na którym działa, żeby jak najlepiej zrozumieć przyczyny wystąpienia problemów. Szczegółowy opis sytuacji, w której znalazła się firma w kryzysie, musi także zostać dołączony do planu restrukturyzacyjnego, który jest kluczowym dokumentem w każdej formie tego rodzaju postępowania. We wspomnianym planie nie tylko analizuje się dotychczasowe działania firmy, ale także wyciąga z nich konkretne wnioski i sugeruje adekwatne rozwiązania, które przedstawiane są wraz z harmonogramem wdrażania. Postępowanie sanacyjne różni się od innych form restrukturyzacji – trwa najdłużej i pozwala na prawdziwą przebudowę firmy. To dobry wybór dla przedsiębiorstw, które chcą wprowadzić zmiany w wielu obszarach swojego funkcjonowania.

Jakie dokładnie działania na rzecz poprawy działania przedsiębiorstwa uwzględnia się w planie restrukturyzacyjnym? Przykładem może być redukcja zatrudnień, zmiana dostawców towaru, albo reorganizacja pracy konkretnych działów firmy. Każde postępowanie sanacyjne powinno być planowane indywidualnie, a wprowadzane zmiany odpowiadać znalezionym wcześniej w analizie funkcjonowania firmy przyczynom kryzysu.

Więcej ciekawych informacji na polskienewsy.com.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu