Odbyło się seminarium edukacyjno-profilaktyczne o FAS

W Lubitece odbyło się seminarium edukacyjno-profilaktyczne o FAS

29 września 2021, godz. 13:50
MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublińcu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Lubliniecka Rada Kobiet podjęły się zorganizowania seminarium  edukacyjno – profilaktycznego z okazji Światowego Dnia FAS – Płodowego Zespołu Alkoholowego, które odbyło się w dniu 27.09.2021r. na terenie Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej „Lubiteka”. W seminarium wzięli udział dyrektorzy oraz pracownicy lokalnych instytucji, pracownicy socjalni, kuratorzy, policjantki, przedstawicielki Lublinieckiej Rady Kobiet, pedagodzy i psycholodzy.

Z wykładem „FAS – Niewidzialna Epidemia” wystąpiła dr n. med. Małgorzata Klecka, a następnie  pedagodzy i psycholodzy przybliżyli kwestie związane z diagnostyką FAS/FASD oraz swoje doświadczenia z pracy z dziećmi dotkniętymi tym zespołem chorobowym. Podkreślono konieczność organizacji takich spotkań, szkolenia pracowników różnych instytucji w tym medycznych, wymiany doświadczeń i wspólnej integracji, aby prowadzone działania edukacyjne i profilaktyczne związane ze szkodliwością picia alkoholu przez kobiety w ciąży odniosły pożądany skutek.

Wrzesień to miesiąc, w którym obchodzimy Światowy Dzień FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) oraz FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Święto obchodzone na świecie 9 września, mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości na możliwy nieprawidłowy rozwój dziecka. Picie alkoholu przez matkę w ciąży może doprowadzić u dziecka m. in. do uszkodzenia mózgu, deformacji twarzy oraz niedoboru masy ciała i wzrostu. Wciąż jeszcze wśród społeczeństwa nie ma wystarczającej świadomości na temat tego, że nawet minimalna ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić dziecku, a co za tym idzie, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży. 

Wraz z jego ilością rośnie ryzyko występowania poważnych uszkodzeń płodu. Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka poprzez łożysko wpływając negatywnie na rozwój dziecka. Pół godziny po wypiciu napoju alkoholowego przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi matki. Zaburzenia rozwoju występujące u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży określane są jako Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Dotyczą uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego – od niepełnosprawności intelektualnej, padaczki do kłopotów psychologicznych, takich jak: nadruchliwość, problemy z koncentracją czy zaburzenia zachowania. Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

   Jolanta Figlak  Lubliniecka Rada Kobiet

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu