Konserwacja bram — jakie środki wykorzystać?

Konserwacja bram – jakie środki wykorzystać?

1 października 2021, godz. 10:18
Udostępnij: Kopiuj link

Brama, stanowiąca wjazd na teren naszej działki to nieodłączny element ogrodzenia, który codziennie jest poddawany ruchowi i siłą rzeczy eksploatuje się. Dlatego, podobnie jak wszystkie inne elementy, również brama powinna być poddawana cyklicznej konserwacji, która zapewnia jej długowieczność i niezawodność bez względu na porę roku. Zabiegi konserwacyjne powinny być stosowane tym bardziej, jeśli w naszej bramie zostały zastosowane elementy automatyki. W jaki sposób konserwować bramę wjazdową?

Jak konserwować bramę?

Zacznijmy od szybkiej instrukcji, w jaki sposób brama powinna być konserwowana. Oczywiście czystość to podstawa. Dlatego w pierwszej kolejności zadbajmy o dokładne wyczyszczenie naszej bramy. Element ten jest poddawany stałemu ruchowi przez cały rok, bez względu na to, czy jest upalne lato, deszczowa jesień czy mroźna zima. 

Warstwy kurzu, brudu, integracja z wodą sprawia, że najważniejsze elementy naszej bramy, w tym również te odpowiedzialne za jej przesuwanie mogą w pewnym momencie odmówić posłuszeństwa. Wszystkie smarowane elementy na samym początku dokładnie wyczyścimy i umyjmy. Po umyciu sprawdźmy stan uszczelek. Jeśli są one dostatecznie wyeksploatowane, zainwestujmy w ich wymianę, co z pewnością stanowi znacznie mniejszy koszt aniżeli wymiana lub naprawa całego mechanizmu. 

Następnie możemy przejść do dokładnego smarowania najważniejszych elementów bramy, jakimi są łożyska, prowadnice, zawiasy, zamki oraz wszelkie rolki. Smarowanie powinno odbywać się w jednym kierunku oraz starać się nie nachodzić smarem na elementy, które takiej konserwacji nie wymagają. No dobrze, a zatem wiemy, jak konserwować bramę. Ale warto jeszcze dowiedzieć się, czym dokładnie tę konserwację należy przeprowadzić.

Czym konserwować bramę?

Najlepszym do tego produktem będą smary wysokogatunkowe, które przydadzą się nie tylko w przypadku konserwacji bramy, ale też innych elementów naszej posesji. Na rynku dostępne są oczywiście smary dedykowane jedynie konserwacji bram, nie ma jednak potrzeby, by każdorazowo inwestować w tego typu produkt. 

Dobrej jakości smar posiada bardzo wiele istotnych cech. Przede wszystkim chroni najważniejsze elementy naszej bramy przed nadmierną wilgocią, która w długim terminie prowadzi do korozji. Dodatkowo smar przeciwdziała przyciąganiu mikroskopijnym zanieczyszczeniom takim jak piasek, żwir czy brud. Jeśli myślimy o konserwacji bramy, to właśnie wysokogatunkowy smar lub smar dedykowany bramom będzie najlepszym wyborem.

W jaki sposób dbać o automatykę bramy?

Automatyka napędowa do bramy to dodatkowy element, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas konserwacji. W pierwszej kolejności jeszcze przed przystąpieniem do konserwacji i czyszczenia powinniśmy zadbać o odłączenie zasilania. 

Następnie wszystkie otwory powinny być przedmuchane z wykorzystaniem kompresora lub odkurzacza. Dzięki temu mamy pewność, że kluczowe elementy naszej automatyki nie zostaną zapchane brudem. Następnym krokiem jest przetarcie wszystkich dostępnych miejsc urządzenia wilgotną ściereczką, uważając jednak na to, by do środka nie dostał się nadmiar wody.

Dowiedz się więcej na Dbamyobramy.pl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu