Dywan kilim – jak wyglądają dywany kilim?

Dywan kilim – jak wyglądają dywany kilim?

4 października 2021, godz. 10:08
Udostępnij: Kopiuj link

Nazwa dywanów kilim pochodzi z języka perskiego (gilim). Współcześnie tak nazywane są nie tylko dywany produkowane na terenie dawnego imperium perskiego, ale wszystkie dywany wykonywane przy pomocy podobnej techniki tkackiej. Dywany typu kilim wyróżniają się bardzo dużą wyrazistością zastosowanych wzorów. Zazwyczaj są to bardzo kolorowe motywy geometryczne lub też przepiękne kompozycje kwiatowe. W dywanach typu kilim często sięga się po wzory odwołujące się do antycznych kultur. Na przykład są na nich uwieczniane kształty i figury ze starożytnej Persji, ale także na przykład te charakterystyczne dla cywilizacji Azteków.

Dywan kilim – do jakich wnętrz będzie pasować dywan kilim?

Dobrze dobrany dywan kilim będzie pasował praktycznie do każdego wnętrza. Najważniejszą sprawą jest odpowiedni dobór deseniu i kolorystyki do pomieszczenia w którym będzie on użytkowany.

Kilim równie często jako ozdoba pomieszczenia są umieszczane nie na podłodze, ale na ścianie. Stanowi to bardzo ciekawą dekorację każdego wnętrza, z powodzeniem mogącą konkurować na przykład z najczęściej wieszanymi w tym miejscu obrazami lub zdjęciami.

Każde wnętrze w którym znajdzie się dekoracja wykonana z dywanu typu kilim, niezależnie czy będzie on prezentowany na podłodze, czy na ścianie, nabierze nowego, niepowtarzalnego i przede wszystkim własnego charakteru.

Dywan kilim – charakterystyka

Najbardziej charakterystyczną cechą dywanów kilim, oczywiście poza dużą wzorzystością, jest bardzo ścisły splot osnowy i wątku. Dzięki takiemu sposobowi wykonania taki dywan pozbawiony jest włosia, a jego wysokość zazwyczaj nie przekracza jednego centymetra, a często jest jeszcze mniejsza. Ma to bardzo duży wpływ na łatwość utrzymywania takiego dywanu w czystości. Każdy brud będzie bardzo łatwo usunąć z powierzchni takiego dywanu.

Dywany typu kilim bardzo często ozdobione są otaczającymi je frędzlami. Ma to niebagatelny wpływ na ich optyczną wielkość. Wielkość frędzli może mieć też duże znaczenie jeśli zamierzamy umieścić dywan jako ozdobę ściany.

Dywan kilim – z jakich włókien

Dywany typu kilim są tradycyjnie wykonywane z włókien naturalnych. Najczęściej jest to wełna lub bawełna. W najdroższych wersjach do wełny dodawane są czasami nici jedwabne. Naturalne materiały użyte do produkcji dywanów zapewniają ich wysoką ekologiczność i przyjazność dla wszystkich użytkowników.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu