Izolacja pozioma fundamentów. Dlaczego jest tak ważna?

Izolacja pozioma fundamentów. Dlaczego jest tak ważna?

5 października 2021, godz. 9:32
Udostępnij: Kopiuj link

Budowa domu jest niełatwym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Wiąże się z mnóstwem dylematów i koniecznością podejmowania wielu ważnych decyzji. Stając przed tak ogromnym wyzwaniem, jakim jest budowa domu, każdy pragnie wykonać je jak najdokładniej, by budynek służył trwale przez długie lata. W kwestii trwałości budynku, najistotniejsza jest bez wątpienia izolacja pozioma fundamentów. Brak należytej staranności podczas jej wykonywania może doprowadzić do niekorzystnych skutków. Podpowiadamy, czym jest izolacja pozioma fundamentów i dlaczego warto poświęcić jej szczególną uwagę podczas budowania domu.

Izolacja pozioma fundamentów - co to jest?

Izolacja pozioma fundamentów to przeciwwilgociowa warstwa specjalnego materiału. Umieszcza się ją pomiędzy ławą a ścianą fundamentową, a także na zetknięciu ścian fundamentów z zewnętrznymi ścianami domu. Główną funkcją izolacji poziomej fundamentów jest zabezpieczenie ich przed kapilarnym podciąganiem - wciąganiem wody z gruntu przez mury i przenoszenie jej w górę na ściany budynku. Dodatkowo, stanowi ona skuteczną barierę pomiędzy konstrukcją nadziemną, a tą pod ziemią, by w efekcie opóźniać proces “starzenia się” ścian.

Czym izolacja pozioma fundamentów różni się od pionowej? Otóż, jak wspomnieliśmy izolacja pozioma zapobiega podciąganiu wody z gruntu w górę. Izolacja pionowa stanowi natomiast zabezpieczenie przed zawilgoceniem ścian fundamentowych i ścian piwnic. Można więc stwierdzić, że izolacja pozioma fundamentów jest podstawową ochroną podłogi przed wilgocią, a izolacja pionowa jest jej uzupełnieniem.

Dlaczego izolacja pozioma fundamentów jest tak ważna?

Izolacja pozioma to jeden z tych elementów konstrukcji domu, który wymaga szczególnej staranności. To na niej opiera się cały budynek, dlatego niewłaściwe wykonanie może skutkować poważnymi problemami. Niezaizolowany beton działa jak gąbka - w przypadku nieodpowiedniego wykonania hydroizolacji, może dojść do kapilarnego podciągania z gruntu. To w efekcie może spowodować zawilgocenie ścian nawet na wysokości całej kondygnacji oraz rozwijaniem się grzybów i pleśni na wewnętrznych ścianach domu.

Co więcej, źle wykonana izolacja pozioma fundamentów lub jej całkowity brak po dłuższym czasie mogłyby doprowadzić do braku izolacji cieplnej, a także biologicznej korozji betonu. Szczególnie zimą, powtarzające się zamarzanie i rozmarzanie wilgotnych ścian może osłabić całą konstrukcję i spowodować utratę stabilności całego budynku.

 

 

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu