Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dlaczego warto czytać dzieciom?

6 października 2021, godz. 9:12
graf. www.freepik.com
Udostępnij: Kopiuj link

Regularne czytanie dziecku na głos już od najwcześniejszych lat ma duży wpływ na jego przyszłość zawodową. Historie opowiedziane w pomysłowy sposób pobudzają jego wyobraźnię i zwiększają zasób słownictwa. Dlaczego warto czytać dzieciom? Podpowiadamy. 

1. Czytanie wzmacniania więź z dzieckiem 

Wieczorny rytuał czytania i wspólne przytulanie dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Najmłodsi cieszą się niepodzielną uwagą rodziców, co często prowadzi do osobistych rozmów na temat ich życzeń i obaw. Wzmacnia to więź rodzinną. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają bajki na dobranoc, są bardziej pewne siebie niż dzieci, których opiekunowie rzadko lub nigdy nie czytają im na głos.

2. Czytanie to trening koncentracji i pamięci

Bardzo niewiele dzieci wykazuje zainteresowanie książkami z własnej inicjatywy. Z reguły najpierw trzeba ich tego nauczyć. Dzieciom, którym nigdy się nie czyta, zwykle trudniej jest angażować się w teksty w szkole, ponieważ jest im to obce. Wspólne oglądanie książki, uważne słuchanie i zwracanie uwagi na szczegóły sprzyja koncentracji i pamięci u dzieci. Codzienne czytanie może pomóc dziecku także lepiej się skupić.​

3. Czytanie pobudza wyobraźnie i kreatywność 

W porównaniu do oglądania telewizji czytanie i słuchanie książek znacznie bardziej pobudza wyobraźnię i kreatywność dzieci. Historie pozwalają zanurzyć się w nowym świecie i puścić wodze fantazji. Jednak najmłodsi przetwarzają historie nieco inaczej niż dorośli, a mianowicie poprzez powtarzanie. Więc nie denerwujmy się na swoje dzieci, jeśli ciągle słyszymy od nich jakąś historię. Możemy również nauczyć swoją pociechę odgrywania ról, wtedy bajka na dobranoc stanie się absolutną atrakcją dnia. 

4. Czytanie to trening umiejętności językowych 

Najsilniej mózg rozwija się w dzieciństwie. Dzieci, które słyszą bajki w młodym wieku, zazwyczaj szybciej ubierają swoje myśli w słowa. Zwykle zaczynają mówić wcześniej i mają też większy zasób słownictwa. W ten sposób dajemy im ogromną przewagę w przyszłości. 

5. Czytanie wzbudza empatie

Poprzez regularne czytanie dzieci uczą się stawiać siebie w różnych sytuacjach i rolach. Pomaga im to w codziennych kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi. Wiele książek dla dzieci zawiera przesłanie, w zabawny sposób pokazuje, jak najlepiej zachowywać się w określonych sytuacjach, jak radzić sobie z konfliktami i problemami. Dlatego jeżeli do tej pory nie czytaliśmy książek swoim dzieciom, warto zacząć, korzystając np. z książek dostępnych na https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/ksiazki-dla-dzieci.html.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu