Adwokat Warszawa a podział majątku

Adwokat Warszawa a podział majątku

27 października 2021, godz. 7:37
Udostępnij: Kopiuj link

Majątek wspólny obejmuje ogół przedmiotów i praw majątkowych nabytych przez jednego lub oboje małżonków podczas trwania małżeńskiej wspólności ustawowej. Majątek osobisty małżonków to zaś przedmioty i prawa, o których szczegółowo mówi art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Aby podział majątku przebiegł sprawiedliwie i dla obu stron był gwarancją dobrego rozpoczęcia nowego etapu, warto oddać sprawę w ręce profesjonalistów.

Podział majątku w sprawie o rozwód - adwokat Warszawa

Podział majątku może zostać dokonany w trakcie sprawy rozwodowej, na wniosek jednego z małżonków, pod warunkiem, że nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Oznacza to, że skład majątku powinien umożliwić łatwy i szybki podział. Warto skonsultować taką możliwość ze specjalistą – pomoże w tym adwokat Warszawa podział majątku. Sąd może jednak odmówić przeprowadzenia podziału podczas rozwodu, gdyż nie jest to obligatoryjne.

Istotnym faktem, jest, iż małżeństwa wspólność ustawowa nie jest przymusowa. Małżonkowie mogą ją wyłączyć, ograniczyć lub też rozszerzyć. Na mocy prawa uznaje się, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe, jednak na wniosek jednego z nich można żądać ustalenia, iż udziały te nie są równe.

Jaki jest cel podziału majątku wspólnego po rozwodzie?

Podział majątku byłych małżonków ma na celu uregulowanie stosunków własnościowych pomiędzy nimi. Obejmuje on rozdzielenie tego, co zostało nabyte podczas trwania małżeństwa. Po rozwodzie każda z osób rozpoczyna budowanie oddzielnego majątku, w czym niewątpliwie pomocna będzie część otrzymanego majątku z małżeństwa.

Co obejmuje podział majątku w Warszawie?

Podział majątku obejmuje przede wszystkim aktywa, a także obciążenia rzeczowe, jak na przykład kredyt zabezpieczony hipoteką na wspólnej nieruchomości. Rozliczane zostają również przedmioty zniszczone i bezprawnie zbyte. Przede wszystkim w skład majątku wspólnego małżonków wchodzą więc w szczególności wynagrodzenia za pracę, dochody z majątku wspólnego i z majątków osobistych, przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej, wierzytelności, prawa nabyte wskutek zasiedzenia, środki zgromadzone na rachunku pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Problem może pojawić się, w przypadku konieczności podziału domu, samochodu bądź gruntu. W takiej sytuacji przedmiot może zostać przyznany  jednemu z byłych małżonków z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego. Może być także wskazana konieczność sprzedaży danego mienia i późniejszy podział uzyskanej sumy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu