Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Tarcze diamentowe: Jak z nimi pracować, aby na długo zachowały swoje właściwości?

Tarcze diamentowe: Jak z nimi pracować, aby na długo zachowały swoje właściwości?

5 listopada 2021, godz. 9:17
Udostępnij: Kopiuj link

Tarcze diamentowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością w środowisku remontowo-budowlanym. Z ich zalet korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Co decyduje o tym, że tarcze diamentowe są tak chętnie wykorzystywane przez pracowników remontowych i budowlanych? Jak powinniśmy z nich właściwe korzystać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tarcz diamentowych?

Tarcze diamentowe: Co trzeba o nich wiedzieć?

Tarcze diamentowe to narzędzia ścierne, do produkcji których wykorzystuje się cząstki diamentu oraz spoiwo. Spoiwo utrzymuje cząstki diamentu na właściwych miejscach, przy czym samo nie ma właściwości tnących. Warto jednak wiedzieć, że to spoiwo odpowiada za trwałość tarcz diamentowych, które w przeciwnych warunkach przecinałyby szybko i w wysokiej jakości, ale równie szybko by się zużywały.

Cząstki diamentu odpowiadające za „ostrość” tarczy są zatapiane w spoiwie. Jeśli spoiwo jest bardzo odporne na ścieranie w trakcie pracy nie odsłania one nowych cząstek diamentu. W konsekwencji tarcze tracą swoje właściwości i ulegają stępieniu. Nie oznacza to jednak, iż należy się ich od razu pozbywać. W zdecydowanej większości tarcze diamentowe wykonane przy użyciu spoiwa odpornego na ścieranie można „naostrzyć”. W tym celu należy zastosować bloczek czyszczący, przy pomocy którego możemy zetrzeć spoiwo i odsłonić nowe cząstki diamentu.

Jak pracować z tarczami diamentowymi?

Praca z tarczami diamentowymi wymaga odpowiednich technik cięcia. Mechanika cięcia przyczynia się do wytworzenia wysokich temperatur, w związku z powyższym w wielu przypadkach niezbędne jest zastosowanie chłodzenia opracowywanych materiałów i narzędzia ściernego. Ze względu na typ chłodzenia materiału możemy wyróżnić dwa rodzaje cięć:

  • cięcie na mokro,
  • cięcie na sucho.

Cięcie na mokro to technika wykorzystująca chłodzenie wodą. Chłodzenie tarczy wodą chroni materiał przed niekorzystnym wpływem wysokich temperatur, jednocześnie ułatwiając czyszczenie tarcz po zakończonej pracy. Ze względu na rozpryski technika na mokro wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przestrzeni lub cięcia w specjalnych warunkach.

Cięcie na sucho to technika, w ramach której narzędzie pracuje jedynie z napowietrznym systemem chłodzenia. Cięcie na sucho nie jest zalecane do wszystkich typów materiałów ponieważ zwiększa ryzyko ich uszkodzenia podczas cięcia. Zaletą cięcia na sucho jest brak rozbryzgów wodnych, dzięki czemu materiał może być opracowywany praktycznie we wszystkich warunkach otoczenia.

 

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu