news

Tańszy prąd dla firm – 5 sposobów na oszczędzanie

8 listopada 2021, godz. 8:56
Udostępnij: Kopiuj link

Wydatki na energię elektryczną nierzadko stanowią pokaźny koszt prowadzenia działalności, który znacząco wpływa na cenę usług czy produktów. Tym bardziej może martwić, że w roku 2022 przewidywane są duże zwyżki opłat zza kWh – i to zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i firm. Dlatego też warto już dziś poszukać sposobów na oszczędności. Jak zrobić to skutecznie?

Prąd dla firm – cena

Obecnie w Polsce cena energii dla firm ustalana jest nieco inaczej, niż w przypadku gospodarstw domowych. Odbiorcy indywidualni podpisując umowę ze sprzedawcą, zgadzają się na określone warunki, które muszą być przestrzegane przez cały okres trwania kontraktu. Co jednak kluczowe, wysokość opłat musi zostać zaakceptowana przez Urząd Regulacji Energetyki, który decyduje, czy ewentualne podwyżki są uzasadnione. W przypadku przedsiębiorstw mechanizm ten nie istnieje, a koszt kWh oraz inne opłaty są ustalane indywidualnie. W praktyce oznacza to, że firmy mają większe możliwości negocjacji, ale też są bardziej wrażliwe na zmiany cen prądu na giełdzie towarowej. Te z kolei kształtują się w 2021 roku bardzo niekorzystnie. Koszt energii od wiosny 2021 roku rośnie regularnie i przebija kolejne granice. Oczywiście sytuacja ta prędzej czy później ulegnie korekcie, jednak już dziś widać, że propozycje sprzedawców prądu dla firm są o około 50-60% wyższe, niż w 2020 roku. Kolejne miesiące, a prawdopodobnie także lata, będą więc okresem znacznego zwiększenia wydatków na prąd w firmach. Na pewno więc już dziś dobrze jest zacząć oszczędzać.

Prąd dla firm – jak go oszczędzić?

Największym problemem związanym z oszczędzaniem prądu dla firm jest sprzężenie jego zużycia z rozmiarami produkcji czy zakresem usług. Oczywiście w sytuacji, gdy energia jest tania, problem ten jest mało odczuwalny. Jednak przy rosnących kosztach problem się pogłębia i czasem rodzi pytanie, czy koszt nowego sprzętu i jego utrzymanie będzie opłacalny. Dlatego też warto jak najwięcej uwagi poświęcić niskonakładowym sposobom na oszczędzanie. Należą do nich takie działania, jak:

  1. Wprowadzanie pozytywnych wzorców wśród kadry – wyłączanie urządzeń elektrycznych i maszyn to tylko wierzchołek góry lodowej. Bilans energetyczny znacznie poprawić może też rezygnacja z ruchomych schodów, umiejętne używanie klimatyzacji i okien czy też lepsze planowanie pracy – by maksymalnie wykorzystywać światło dzienne.
  2. Stawianie na energooszczędne oświetlenie – w jego przypadku trzeba oczywiście ponieść pewne koszty, jednak klasyczne żarówki czy świetlówki także się przepalają i wymagają wymiany. Systematyczne zastępowanie ich wysokowydajnymi ledami, które często można dodatkowo wesprzeć inteligentnymi rozwiązaniami – jak czujnik ruchu, mogą znacząco ograniczyć zużycie prądu.

Oczywiście bardzo dobre efekty mogą też dać poważne inwestycje w energooszczędność. Można je podzielić na dwie grupy:

  1. Ograniczenie zużycia prądu poprzez termomodernizację budynków czy też wymianę maszyn i urządzeń na nowocześniejsze.
  2. Poszukiwanie tańszych sposób na pozyskanie prądu – takich jak np. fotowoltaika czy kogeneracja od EWE.

Obie wspomniane opcje wymagają oczywiście sporych nakładów inwestycyjnych, jednak z drugiej strony mogą one okazać się opłacalne nawet w perspektywie kilku lat.

Tańszy prąd dla firm – jak z niego skorzystać?

Do czterech wspomnianych sposobów na niższe rachunki za prąd warto dodać jeszcze jedno rozwiązanie. Jest nim poszukanie sprzedawcy, który zaoferuje tani prąd dla firm. Co ważne, działanie tego typu jest w 100% bezkosztowe, wymaga jednak dobrego zorientowania się na rynku i porównania wielu ofert. Zaletami takiego kroku jest na pewno możliwość uzyskania błyskawicznych efektów oraz w zasadzie brak zagrożeń – które mogą być problemem w przypadku modernizacji infrastruktury, oświetlenia czy parku maszynowego.

Jedną z firm, oferujących najtańszy prąd dla przedsiębiorstw, jest EWE. Na pewno więc warto zapoznać się z jej ofertą usług – obejmujących nie tylko sprzedaż energii, ale też wykonywanie audytów czy wprowadzanie kogeneracji.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu