news

Nowoczesne Data Center – o czym mowa?

17 listopada 2021, godz. 12:15
fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Infrastruktura IT jest obecnie podstawą prawidłowego funkcjonowania niemal wszystkich przedsiębiorstw. Powinna zapewniać nam szybki dostęp do danych i optymalną wydajność pracy. Zakup własnego serwera często wiąże się z wysokimi kosztami i obowiązkami, dlatego wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług Data Center. Czym są takie centra? Podpowiadamy.

Czym jest Data Center?

Data Center jest to nowoczesny obiekt, przypominający serwerownie, który jest wyposażony w specjalną infrastrukturę informatyczną. Znajdziemy w nim takie elementy jak: sterowniki, serwery, systemy bezpieczeństwa, pamięci masowe, routery i tym podobne. Wszystkie te urządzenia składają się na specjalny system przeznaczony do przechowywania i zarządzania danymi. Centra takie są zlokalizowane w różnych miejscach na świecie i gwarantują, że cały system będzie prawidłowo funkcjonował, dzięki specjalnym programom i urządzeniom. W razie awarii wyposażone są w szereg zasilaczy, agregatów prądotwórczych, systemów wentylacji i chłodzenia, oraz systemów gaśniczych. Znajdują się w nich setki kabli, dzięki którym centra danych mogą zachować łączność z zewnętrznymi operatorami sieciowymi.

Data Center — bezpieczeństwo i gwarancja działania

Przechowywanie danych, zwłaszcza tych o poufnym charakterze wymaga stosowania różnego rodzaju bardzo zaawansowanych zabezpieczeń, których we własnym zakresie nie jesteśmy w stanie zapewnić. W centrach danych systemy działające przez całą dobę monitorują obiekt, aby nikt nie miał możliwości wykorzystania informacji tam przechowywanych w nielegalnych celach. Wynajmując szafę lub boks w takim centrum, otrzymujemy natychmiast dostęp do wszelkich zasobów naszej firmy niezależnie od pory dnia czy nocy. Na wypadek przerw w dostawie prądu lub innych problemów centra takie wyposażone są w awaryjne systemy zasilania, baterie UPS, agregaty prądotwórcze i tym podobne, aby zagwarantować ciągłości działania. Korzystając z takich usług, nie musimy się martwić o naprawy serwerów i przeglądy techniczne oraz reperowanie ewentualnych usterek — te wszystkie obowiązki przejmuje na siebie firma zewnętrzna, która zapewnia serwisowanie sprzętu nawet w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy.

W Polsce na rynku Data Center jedną z najlepszych pozycji zajmuje Netia, która posiada pięć takich centrów. Cztery obiekty zlokalizowane są w Warszawie i okolicach natomiast jeden w Krakowie. Oferuje usługi kolokacji oraz serwerów dedykowanych, zapewnia możliwość dostosowania świadczeń do naszych potrzeb. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na: https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/data-center-cloud/data-center/.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu