Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

 Uroczyste otwarcie sali dydaktycznej „Ognik” w Komendzie PSP w Lublińcu [ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie sali dydaktycznej „Ognik” w Komendzie PSP w Lublińcu [ZDJĘCIA]

23 listopada 2021, godz. 13:25
Udostępnij: Kopiuj link

Komenda Powiatowa PSP w Lublińcu przyjęła we wtorek wielu gościu. W dniu 23 listopada odbyło się tam się uroczyste otwarcie sali dydaktycznej „Ognik”. Pomieszczenie ma służyć przede wszystkim najmłodszym i w ciekawy sposób przekazywać informacje o zagrożeniach.

Z początku odbyła się część oficjalna. Podczas niej powitano zaproszonych gości, omówiono cel powstania sali „Ognik”, a także dokonano jej poświęcenia i uroczystego otwarcia. Wśród gości znaleźli się m.in. poseł Andrzej Gawron, burmistrz Edward Maniura, zastępca burmistrza Anna Jonczyk-Drzymała, starosta lubliniecki Joachim Smyła, czy komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Podczas otwarcia nie mogło również zabraknąć najmłodszych – czyli osób, do których zastosowanie sali jest w głównej mierze kierowane. Po części oficjalnej goście zostali oprowadzeni po sali. Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Wyspa Szkrabów” w Lublińcu zajęły się „testowaniem” wyposażenia „Ognika”.

Celem sali jest poprawa świadomości u dzieci i młodzieży, poprzez kształtowanie ich wiedzy na temat zagrożeń oraz nabycie właściwych umiejętności zachowania się w sytuacji wystąpienia zagrożenia. „Ognik” powstał w sali gimnastycznej Komendy PSP w Lublińcu o powierzchni 120 m2.  Jej przestrzeń podzielono na stanowiska tematyczne, obrazujące różnego rodzaju zagrożenia np. w mieszkaniu, lesie, czy na akwenie.

Dodatkowymi elementami sali budzącymi zainteresowanie są:

  • stanowisko zapoznające dzieci ze specyfiką służby strażaka,
  • mobilny symulator „Las i Jezioro” (jest to makieta umożliwiająca wizualne prezentowanie zagrożeń pożarowych i ekologicznych na obszarach leśnych i nad jeziorami),
  • symulator zagrożeń pożarowych - inteligentny model domku jednorodzinnego, w którym komputery i urządzenia elektroniczne kontrolują każdy jego element ( warto podkreślić, że jest to drugi tego typu symulator w województwie śląskim).

Koszt całego projektu wyniósł prawie 170.000 zł, z czego: jednostki samorządu terytorialnego przekazały 101 000 zł, Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach - 12 000 zł., środki własne Komendy Powiatowej PSP w Lublińcu wyniosły 8 200 zł, a firmy zewnętrzne i darowizny od osób prywatnych to prawie 50 000 zł.

Sala i sprzęt znajdujący się w niej robi wrażenie. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wydarzenia. 

Galeria: Otwarcie sali Ognik w Komendzie PSP Lubliniec

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu