Dzisiejszy sondaż: Który projekt Budżetu Obywatelskiego powinien wygrać w głosowaniu?

Odpowiedzi:

Smażenie steka – jak powinno wyglądać?

Smażenie steka – jak powinno wyglądać?

25 listopada 2021, godz. 7:35
Udostępnij: Kopiuj link

Oczywiście posiadanie jakościowego mięsa jest ważne, ale to nie zostanie odpowiednio przygotowane bez wystarczającej wiedzy i sprzętu w postaci patelni. W niniejszym artykule omówimy proces właściwego przysmażenia steka!

Jak przygotować stek?

Nie musisz wyciągać steku z lodówki na 30 minut, jeśli nie masz czasu – nie ma to żadnego wpływu na efekt końcowy.

Największym błędem, jaki popełniają ludzie, jest niedosuszenie steku przed smażeniem – to jeden z najważniejszych elementów przygotowania. Kiedy wyjmujesz stek z opakowania, zwykle na powierzchni znajduje się warstwa wilgoci, która zapobiega brązowieniu mięsa, więc stek musi gotować się dłużej, aby usunąć wodę, jeśli ma się jakąkolwiek nadzieję na zbrązowienie. Wynik? Nieprzyjemne szare mięso. Posmaruj wszystko mocnym papierem kuchennym, aż całkowicie wyschnie, a steki szybko i równomiernie się zrumienią.

Nie doprawiaj mięsa aż do momentu przed włożeniem go na patelnię. Jeśli wcześniej, sól wyciągnie wilgoć z mięsa i a) będzie wymagała ponownego wysuszenia papierem kuchennym b) sprawi, że gotowy stek będzie twardszy.

Jak gorąca powinna być patelnia?

Stek najlepiej smażyć na patelni, która jest tak gorąca, jak to tylko możliwe. Smażenie w niskiej temperaturze oznacza, że mięso nie będzie się łatwo przyrumieniać, więc rozgotuje się w środku, nie zważając na zewnętrzną stronę. Upewnij się, że patelnia jest podgrzana na długo przed umieszczeniem na niej steku.

W jakim tłuszczu powinienem smażyć się stek?

Najlepsze tłuszcze to te o wysokim punkcie dymienia, które wytrzymują ciepło – dobrze sprawdzają się neutralne oleje, takie jak słonecznikowy lub roślinny. Niektórzy profesjonaliści deklarują, że wołowina zbyt przyswaja tłuszcz. W takiej sytuacji unikaj używania oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia lub czystego masła, ponieważ się spalą.

Jednak niektórzy szefowie kuchni lubią kończyć swoje steki masłem. Gdy steki się zrumienią, ale nie upieczą jeszcze kilka minut, dodaj dużą porcję masła na patelnię, a następnie przechyl ją, zbierz roztopione masło na łyżkę i polej je z powrotem na steki. Powtarzaj to jak najczęściej przez pozostały czas gotowania.

Olej na patelni czy olej na mięsie?

Jeśli smażysz steki na patelni, tłuszcz należy na patelni podgrzać. Gdy grillujesz posmaruj je olejem przed smażeniem, a następnie dopraw mięso.

Kwestia patelni

O dziwo wiele osób uważa, że wystarczy skupić się na mięsie, oleju i przyprawach, stek zrobi się już później praktycznie sam. Nie zwracają uwagi na wykorzystywaną patelnię, więc wyciągają z szafy nieużytkowane przez wiele miesięcy modele. Błąd! Niezależnie od przygotowywanego dania należy dołożyć wszelkich starań, aby patelnia charakteryzowała się dużą jakością i trwałością.

Podsumowanie

Stek jest cenionym daniem na całym świecie, które jest mile widziany zarówno mniej, jak i bardziej oficjalnych okazjach. W związku z tym próba samodzielnego jego przygotowania powinna być poprzedzona zebraniem wiedzy, jakościowych składników i solidnego sprzętu kuchennego.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu