Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

news

Ekspertyzy dendrologiczne - co warto wiedzieć?

26 listopada 2021, godz. 7:25
Materiał zewnętrzny, fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Ekspertyza dendrologiczna jest dokumentem sporządzonym na podstawie specjalistycznych, szczegółowych badań. Ekspertyzy dendrologiczne zawierają nie tylko suche dane na temat wieku, gatunku i stanu zdrowotnego rośliny, ale także opinie dendrologiczne, które dotyczą m.in. takich rzeczy, jak ewentualne zagrożenia ze strony drzewa dla ludzi i mienia.
 

  • Ekspertyzy dendrologiczne - na czym polegają?
  • Kiedy są potrzebne ekspertyzy dendrologiczne?

W tekście zawarliśmy rzeczy, o których warto wiedzieć w kontekście ekspertyz dendrologicznych. 

Ekspertyzy dendrologiczne - na czym polegają?

Zakres, jaki obejmują ekspertyzy dendrologiczne jest do pewnego stopnia zależny od celu ich przeprowadzania. Standardowo określane są parametry, takie jak lokalizacja drzewa, jego gatunek, wiek, grubość, wysokość i stan zdrowotny. Jest to jednak zaledwie początek dość długiej listy parametrów, które może obejmować specjalistyczna opinia dendrologiczna. W ekspertyzach są często też zawierane konkretne wskazówki dotyczące pielęgnacji. Wykonuje się również badania obciążeniowe i określa współczynnik bezpieczeństwa.
 
Kiedy są potrzebne ekspertyzy dendrologiczne?

Jeśli pojawiają się przesłanki świadczące o zagrożeniu (dla ludzi i mienia), wówczas wykonuje się szczegółową analizę, która ma na celu określenie stanu zdrowotnego drzewa i współczynniku bezpieczeństwa. Kolejna rzecz, to ochrona drzew (zwłaszcza tych cennych, starych i zabytkowych). Ekspertyza dendrologiczna często dotyczy zwłaszcza cennych drzew, głównie tych o słabszym stanie zdrowotnym. Ekspertyza może okazać się konieczna w przypadku realizacji projektu budowlanego w bliskiej odległości od zabytkowych drzew. Wówczas trzeba sprawdzić i ocenić stan zdrowotny oraz określić, czy budowa nie będzie stanowiła dla nich zagrożenia. Ekspertyzy dendrologiczne są też często wykonanie na zlecenie ubezpieczycieli i kancelarii adwokackich, w celu wykorzystania opinii w postępowaniu odszkodowawczym. W końcu realizacja dowolnego projektu budowlanego może generować konieczność przeprowadzenia ekspertyz dendrologicznych. W takich przypadkach często dot. licznych drzew, które rosną na danym terenie. Niezbędna jest identyfikacja szczególnie cennych obiektów, których usunięcie jest niemożliwe, wymaga przesadzenia, bądź wniesienia dodatkowej opłaty.

Ekspertyza dendrologiczna pozwala też ocenić wymagane zabiegi pielęgnacyjne, gdy występują wątpliwości w kwestii tego, jak powinniśmy prawidłowo zadbać o drzewo. Ekspertyza pomaga oszacować potrzebne zabiegi, pomocne w prawidłowym i zdrowym rozwoju roślin. Ocena faktycznego stanu zdrowotnego drzewa pozwala np. wyeliminować występowanie grzybów powodujących poważne szkody.

Ekspertyzy są także przydatne w przypadku bezprawnego usunięcia drzew. Specjaliści określają stan, w jakim były drzewa oraz  oszacowują wysokość poniesionych strat w związku z usunięciem drzew.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu