Jaki telewizor wybrać? 3 praktyczne wskazówki

Jaki telewizor wybrać? 3 praktyczne wskazówki

7 grudnia 2021, godz. 7:38
Materiał zewnętrzny, fot. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

Telewizor to zwykle jeden z najważniejszych domowych sprzętów. Współcześnie nie służy jednak tylko do oglądania telewizji, ale jest swoistego rodzaju centrum multimedialnym dla całej rodziny. Jeśli planujesz zakup nowego urządzenia, sprawdź jaki telewizor wybrać i czym się kierować w podejmowaniu decyzji.

    1. Jaki telewizor wybrać? LED, OLED czy QLED?
    2. System operacyjny. Czy Android TV to zawsze najlepsze rozwiązanie?
    3. Full HD i inne parametry techniczne 

Zastanawiając się na tym, jaki telewizor kupić, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również funkcjonalność i parametry techniczne. Niemal standardem jest już smart TV czy podświetlenie matrycy, mocno wpływające na wyświetlany obraz.

Jaki telewizor wybrać? LED, OLED czy QLED?

Aby móc cieszyć się z bardzo wysokiej jakości obrazu wyświetlanego na ekranie telewizora, trzeba wybrać odbiornik z odpowiednią matrycą. Obecnie w sprzedaży można znaleźć kilka rodzajów telewizorów - coraz rzadziej użytkownicy decydują się na telewizor LCD, a najpopularniejsze są telewizory LED. To stosunkowo tanie telewizory, które w podstawowej wersji można kupić za niecałe 2 tys. zł.. Niska cena nie oznacza jednak kiepskiej jakości obrazu. Technologia LED korzysta ze zdobyczy technologii LCD, a więc również wykorzystuje się ekrany ciekłokrystaliczne, jednak zmianie uległ rodzaj podświetlenia matrycy. Telewizory LED, jak sama nazwa wskazuje, zostały wyposażone w diody LED, które nie tylko są energooszczędne, ale również umożliwiają kontrolę natężenia kolorów i kontrastów.

Na znacznie lepszą jakość obrazu mogą liczyć osoby, które zdecydują się na telewizory OLED. W porównaniu do telewizorów LED, ich konstrukcję oparto na diodach organicznych, które nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, ponieważ świecą same z siebie. Dzięki temu budowa telewizora jest znacznie prostsza niż sprzętów utrzymanych w technologii LED, a dodatkowo użytkownicy mogą liczyć na lepsze odwzorowanie kolorów i zmniejszony czas reakcji. To szczególnie ważne dla osób, które od telewizora oczekują bardzo dobrych walorów jakościowych.

Kolejną propozycję dla użytkowników telewizorów przygotowała firma Samsung. W telewizorach Samsunga zastosowano technologie QLED, a więc ulepszoną technologię LED. Podświetlenie matrycy, oprócz diod LED, zależy również od tzw. Quantum Dots, z więc kwantowych kropek, które zmieniają długość fali światła, a przez to pogłębiają nasycenie kolorów. Telewizory QLED zapewniają bardzo wysoką jakość obrazu, a jeśli dodatkowo zostały wzbogacone o HDR (High Dynamic Range), widzowie mogą liczyć na obraz imponującej jakości.

System operacyjny. Czy Android TV to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Telewizory bez funkcji smart TV są wybierane coraz rzadziej, a ogromna grupa widzów przedkłada ofertę internetową nad telewizyjną. Powoli rezygnujemy z oglądania telewizji naziemnej lub satelitarnej na rzecz korzystania z serwisów streamingowych typu Netflix czy HBO GO. Chcąc korzystać ze smart TV, trzeba nie tylko podłączyć telewizor do internetu, ale również wybrać model z odpowiednim systemem operacyjnym. To właśnie od niego zależy, jakie aplikacje będzie można zainstalować na telewizorze. Telewizory Samsung są wyposażone w dedykowany im system Tizen TV. Działa on bezproblemowo, umożliwia instalację popularnych aplikacji oraz połączenie telewizora ze smartfonem lub tabletem, nie tylko marki Samsung. Nieco prostszy w obsłudze jest system WebOS TV, dedykowany telewizorom LG. Ustępuje Tizenowi pod względem ilości możliwych do instalacji aplikacji, jednak bez problemów obsługuje te najpopularniejsze. Najczęściej spotykany jest jednak system Android TV, a więc telewizyjna wersja systemu znanego większości użytkownikom smartfonów. Z systemu Android TV korzystają głównie użytkownicy telewizorów Sony, Sharp lub Philips.

Full HD i inne parametry techniczne

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na telewizory OLED, LED, czy odbiorniki innego typu, przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Ekran telewizora powinien być nie tylko dobrze doświetlony, ale również odpowiednio duży. Przekątną ekranu należy wybrać, biorąc pod uwagę odległość telewizora od miejsca, w którym będą najczęściej siedzieć użytkownicy, oraz ilość miejsca przygotowanego na telewizor. Nie mniej ważna jest rozdzielczość ekranu. Za najniższy standard uznaje się obecnie full HD (1920x1080 pikseli), a coraz chętniej kupowane są telewizory 4K UHD (3840x2160) oraz 8K UHD (7680x4320). Model telewizora z wysoką rozdzielczością powinien być również odpowiednio duży - im większa rozdzielczość, tym większy powinien być rozmiar telewizora.

Chcąc wybrać telewizor naprawdę świetnej jakości, warto kupić model wyposażony w HDR lub system Dolby Vision. Do oglądania filmów czy grania w gry dobrze sprawdzi się telewizor wyposażony w ekran OLED i jedną z technologii poprawiających obraz. Głębię obrazu podkreśli jeszcze model z zakrzywionym ekranem, a jakość dźwięku sprzęt z technologią Dolby Atmos. Warto zwrócić uwagę również na złącza, w tym złącze HDMI, oraz możliwość powieszenia telewizora na ścianie.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu