Gryzaki logopedyczne: Dla dzieci, które muszą „wgryźć” się w proces terapeutyczny

Gryzaki logopedyczne: Dla dzieci, które muszą „wgryźć” się w proces terapeutyczny

10 grudnia 2021, godz. 14:15
Udostępnij: Kopiuj link

Gryzak kojarzy Ci się przede wszystkim z ząbkowaniem, a to Twój maluch ma już za sobą? Otóż nie! Terapeuci pracujący z dziećmi cały czas szukają skutecznych sposobów, aby jak najlepiej pomóc swoim podopiecznym. Logopedzi i neurologopedzi nie stanowią w tym względzie żadnego wyjątku. Dlatego, jeśli w gabinecie logopedy padło określenie „gryzak logopedyczny” wiedz, że terapeuta Twojego dziecka nie żartował, i bynajmniej nie oszalał!

Czym jest gryzak logopedyczny?

Gryzaki logopedyczne to narzędzia terapeutyczne, których celem jest wspomaganie działań terapeutycznych poprzez wykonywanie szeregu ćwiczeń usprawniających aparat mowy lub też eliminujących nieprawidłowości występujące w jego obrębie. Aby gryzaki logopedyczne jak najlepiej spełniały swoje zadanie powinny być dobierane adekwatnie do potrzeb dziecka. W tym aspekcie najlepiej skonsultować się z logopedą/neurologopedą prowadzącym.

Czym różnią się do siebie gryzaki logopedyczne?

Dla tych z nas, którzy mówiąc o gryzakach logopedycznych wciąż mają przed oczami tradycyjne gryzaki dla dzieci trudnym może być wyobrażenie sobie jak de facto wygląda gryzak logopedyczny. Dodatkową trudność w tym aspekcie powoduje bardzo duże zróżnicowanie przyrządów terapeutycznych, które pod względem rozmiaru, kształtu czy faktury dobiera się adekwatnie do konkretnych potrzeb.

Kiedy terapeuta może polecić skorzystanie z gryzaka?

Lista wskazań do korzystania z gryzaków terapeutycznych jest wręcz imponująca. W przypadku najmłodszych gryzaki poleca się w celu nauki żucia i gryzienia. W przypadku starszych dzieci jako etap przygotowawczy przed rozpoczęciem rozszerzania diety dziecka. W tym aspekcie gryzaki stosuje się przede wszystkim profilaktycznie, chyba że faktycznie występuje problem w obrębie żucia i gryzienia, co przekłada się na wybiórczość pokarmową.

Terapeutycznie gryzaki logopedyczne mogą być rekomendowane dzieciom, u których występuje potrzeba:

  • zwiększenia mobilności języka,
  • lateralizacji języka,
  • ćwiczenia warg,
  • ćwiczenia policzków,
  • ćwiczenia mięśni żuchwy,
  • terapii wynikająca ze zdiagnozowanego obniżonego napięcia mięśniowego w obszarze twarzoczaszki,
  • terapeutyczna wynikająca z konieczności bodźcowania sensorycznego jamy ustnej w przypadku zwiększonej lub zmniejszonej wrażliwości sensorycznej,
  • zapobiegania zgrzytaniu zębami.

Jak pracować z gryzakiem?

Praca z gryzakiem logopedycznym powinna mieć charakter celowy. Niezbędne jest więc wykonywanie określonych ćwiczeń, które mają wspomagać terapię odbywającą się w gabinecie logopedy. Na pytanie o to, jak i ile ćwiczyć w ciągu dnia powinien odpowiedzieć nasz terapeuta.

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu