news

Jak wybrać odpowiednie konto walutowe?

13 grudnia 2021, godz. 8:08
Materiał zewnętrzny, fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Wiele osób decyduje się na założenie konta walutowego, co jest oczywiście świetnym pomysłem, ale trzeba dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Wiele banków oferuje obecnie konta walutowe, kusząc potencjalnych klientów rozmaitymi udogodnieniami. Mogłoby się wydawać, że wybór takiego konta jest czymś banalnie prostym, ale należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, jeśli chce się znaleźć idealne rozwiązanie. Znaczenie mają nie tylko zalety, ale też wady. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinno się przejrzeć co najmniej kilka ofert, co jednak może być czasochłonne i żmudne. Warto wobec tego skorzystać z gotowego narzędzia w postaci rankingu najlepszych kont walutowych.

Co ma znaczenie przy wyborze konta walutowego?

Jeśli ktoś dokonuje zagranicznych transakcji, to będzie potrzebować konta walutowego, jeśli nie chce ponosić za każdym razem dodatkowych opłat za przewalutowanie. Konto walutowe jest osobnym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, który prowadzi się w wybranej przez siebie walucie, oczywiście zagranicznej. Można na nim gromadzić wolne środki w obcej walucie oraz odbierać je i wykonywać przelewy przy ich użyciu. Pojawia się jednak pytanie, jak wybrać odpowiednie konto walutowe, bo obecnie można liczyć na bogatą i zróżnicowaną ofertę. Najważniejsze jest to, aby konto walutowe było tanie, czyli miało jak najniższe opłaty za jego prowadzenie, wykonywane przelewy przychodzące i wychodzące.

Nie ma przecież sensu korzystać z konta, jeśli jest to mało opłacalne. Najczęściej banki nie pobierają żadnej opłaty za otwarcie konta i jego prowadzenie, ale nie jest to reguła i zdarzają się wyjątki. Trzeba to wobec tego sprawdzić w pierwszej kolejności. Następną kwestią jest dostępność płatniczej karty walutowej, którą rozlicza się w wybranej przez siebie walucie. Tutaj ponownie pojawia się widmo gotowych kosztów za jej użytkowanie, ale nie wszystkie banki pobierają za to opłatę. Inną opcją jest anulowanie opłaty, jeśli wykona się w danym miesiącu minimalną liczbę transakcji. Konieczne będzie wobec tego dokładne zapoznanie się z regulaminem banku.

Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego konta walutowego?

Każdą osobę chcącą założyć konto walutowe powinno interesować to, czy będzie trzeba płacić za wypłaty z bankomatów zagranicznych. Mogą być one darmowe, ale niektóre banki pobierają stałą opłatę lub jakiś procent od każdej wypłacanej kwoty. Sprawdzić trzeba również opłaty związane z wpłatami i wypłatami gotówki w walucie. Istotne jest też upewnienie się, które oddziały banku zapewniają obsługę gotówkową w danej walce. Bardzo ważne są opłaty za przelewy zagraniczne walutowe SEPA i SWIFT. Zwykle nie można liczyć na to, aby były one całkowicie darmowe, zwykle banki pobierają stałą opłatę lub określony procent od przelanej gotówki. Trzeba w związku z tym zapoznać się z tabelą kosztów konta walutowego. Znaczenie ma także jego oprocentowanie, najlepiej będzie poszukać rachunku nieoprocentowanego, co obecnie nie powinno być trudne. Należy jednak pamiętać, że atrakcyjnie niskie oprocentowanie jest tylko pozorną oszczędnością, a prowadzenie konta będzie mało opłacalne. Kolejną kwestią jest spread walutowy, każdy chce przecież, aby koszt przewalutowania była jak najniższy. O atrakcyjności oferty decydują też promocje bankowe, obsługiwane waluty, dostęp do karty wielowalutowej.

Jak przedstawia się ranking kont walutowych?

Obecnie najczęściej wybranym rachunkiem walutowym jest kantor walutowy online w Alior Banku, wynika to z prostoty, wygody i atrakcyjnych cen. Prowadzenie konta jest całkowicie darmowe, można liczyć na aż 23 waluty do wyboru. Karta walutowa również jest bezpłatna i pozwala na realizację transakcji w prawie 160 walutach, co daje ogromne możliwości. Korzystać można także z aplikacji mobilnej, mając pełen dostęp do kantoru walutowego w dowolnym miejscu i momencie. Do tego dochodzą jeszcze różne produkty i usługi dodatkowe. Pod adresem e-kursy-walut.pl/ranking-kont-walutowych/ dostepny jest aktualny ranking kont walutowych.

ING Bank Śląski także na do zaoferowania korzystne konto walutowe. Można je prowadzić bezpłatnie w trzech walutach i połączyć z kontem partnera czy współmałżonka. Nie ma też problemu z założeniem konta walutowego dla dziecka i to już od pierwszego roku życia. Konieczne jest jednak posiadanie rachunku osobistego w banku w PLN. Minusem będzie również relatywnie wysoka prowizja za wypłaty w zagranicznych bankomatach.

Millennium Bank także ma do zaoferowania konto walutowe, niedrogie i prowadzone w czterech walutach. Będzie darmowe tylko pod warunkiem założenia go przez Millenet. Konieczne jest też posiadanie rachunku osobistego banku. Można używać karty walutowej, ale wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Zaletą będzie jednak dostęp do wielu atrakcyjnych produktów oszczędnościowych.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu