O co rekruter może zapytać podczas rozmowy o pracę?

20 grudnia 2021, godz. 7:51
Udostępnij: Kopiuj link

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej padają czasami dość niewygodne pytania, a kandydaci nie zawsze wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji. Czy pracodawca ma prawo pytać o wszystko? Jakich informacji kandydat musi mu udzielić?

Jak powinna wyglądać rozmowa?

Rekruterzy znani są z podchwytliwych i zaskakujących pytań, dzięki którym oceniają oni przydatność danego kandydata. Nie wszystkie takie pytania są jednak dozwolone. Można zapytać o miejsce zamieszkania, ukończone szkoły, doświadczenie zawodowe, posiadane kompetencje, mocne i słabe strony. Rekruter nie ma natomiast prawa do informacji o stanie cywilnym, wyznaniu, życiu osobistym kandydata, a nawet tego, czy aplikujący był karany – w tym ostatnim przypadku zaświadczenia można wymagać tylko wtedy, gdy według przepisów na dane stanowisko wolno zatrudnić wyłącznie osoby niekarane.

Czy można zapytać o służbę w armii?

Stosunek do powszechnego obowiązku obrony jest dość kłopotliwą kwestią dla pracodawców, ponieważ kwestionariusz osobowy nie zawiera już takiej pozycji, ale pracodawca ciągle ma obowiązek zawiadamiania WKU o zatrudnieniu osoby podlegającej obowiązkowi czynnej służby wojskowej. Jak jednak wyjaśnia UODO, ten obowiązek dotyczy tylko określonych przypadków, gdy kandydat ma na przykład pracowniczy przydział mobilizacyjny. W innych sytuacjach kandydat może tylko dobrowolnie udzielić odpowiedzi.

Co trzeba napisać w CV?

Wstępem do rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj jest CV. Jak czytamy na https://e-rachunkowosc.pl, w aplikacji musi się znaleźć kilka istotnych z punktu widzenia pracodawcy informacji: dane osobowe i kontaktowe kandydata, przebieg kariery zawodowej, wykształcenie oraz odbyte kursy i szkolenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że informacje o posiadanych kompetencjach powinny się odnosić do stanowiska, którego dotyczy aplikacja – nie trzeba na przykład informować o wykształceniu, jeśli do danej pracy nie jest ono wymagane. Wszelkie dodatkowe informacje kandydat umieszcza w aplikacji dobrowolnie, dlatego konieczne jest dołączenie klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu