news

Opiekunka osób starszych w Niemczech – może to praca właśnie dla ciebie?

14 stycznia 2022, godz. 10:53
Artykuł sponsorowany, fot. pexels.com
Udostępnij: Kopiuj link

Zjawisko starzenia się społeczeństwa jest powszechne w całej Europie – z tego względu coraz więcej osób w podeszłym wieku wymaga wsparcia i opieki. Rodzina nie zawsze może zająć się bliskim seniorem, dlatego też wiele osób decyduje się na zatrudnienie opiekunki osób starszych. Na czym polega ta praca i kto może się w niej sprawdzić?

Opieka nad osobami starszymi – na czym polega? 

Głównym zadaniem opiekunki osób starszych jest wsparcie seniora w codziennych czynnościach i prowadzeniu domu. Opiekunowie najczęściej – oprócz pewnych czynności pielęgnacyjnych – dbają również o wykonywanie zakupów, przygotowywanie posiłków (samodzielnie lub wspólnie z seniorem), przyjmowanie leków przez podopiecznego czy umawianie wizyt u lekarza. Opiekun osoby starszej dba też, by senior – w miarę możliwości – przebywał na świeżym powietrzu. Przede wszystkim jednak – dotrzymuje mu towarzystwa.

Opiekunka do osoby starszej – jakie trzeba mieć predyspozycje?

Osoby, które chcą pracować jako opiekunka osoby starszej, powinny być przede wszystkim niezwykle cierpliwe i empatyczne. Na przykład osoby, które łatwo się denerwują lub niecierpliwią, z pewnością nie będą dobrymi opiekunami – może ich irytować fakt, że wiele czynności seniorzy wykonują w swoim tempie lub często o czymś zapominają. 

Oprócz tego opiekunowie osób starszych to też ludzie sumienni, pamiętający o wszystkich ważnych kwestiach – to oni są odpowiedzialni za zapewnienie seniorowi komfortowych warunków. Opiekun musi mieć też zdolność łatwej adaptacji; w domu każdego podopiecznego mogą panować odmienne zasady. Konieczne jest szybkie dostosowanie się do nich.

Opiekunka osób starszych Niemcy: konieczna znajomość języka

Wiele osób pracujących w zawodzie opiekuna osób starszych lub chcących spróbować swoich sił w tym zawodzie, decydują się na wyjazd za granicę – m.in. ze względu na wyższe zarobki. Popularnym kierunkiem dla osób z Polski są Niemcy. 

Praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych wymaga jednak znajomości niemieckiego – tylko dzięki komunikatywnej znajomości tego języka można świadczyć usługi opiekuńcze na najwyższym poziomie. Niektóre agencje organizujące wyjazdy do Niemiec umożliwiają wzięcie udziału w szkoleniu doszkalającym z języka niemieckiego. Szkolenia tego rodzaju organizuje m.in. Promedica24.

Z ofertami pracy w Niemczech można zapoznać się na stronie https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. 

Opiekunka osoby starszej powinna być zatem osobą komunikatywną, empatyczną, elastyczną, ale jednocześnie sumienną. Wszyscy, którzy sprawdzą się w tej pracy, mogą być spokojni o swoją przyszłość zawodową – popyt na usługi opiekunów osób starszych nieustannie rośnie. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu