ETF-y: jak zyskownie inwestować w globalnej gospodarce

ETF-y: jak zyskownie inwestować w globalnej gospodarce

17 stycznia 2022, godz. 8:38
Udostępnij: Kopiuj link

W praktyce pojawiają się jednak następujące problemy:

Każdy inwestor zna zasadę dywersyfikacji aktywów. Rozłożenie kapitału na różne instrumenty jest bezpośrednim sposobem na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego. Nawet jeśli zysk z jednego instrumentu spada, nie prowadzi to inwestora do ogólnej katastrofy finansowej.

  1. Początkujący inwestor ma trudności z określeniem instrumentów, które powinien włączyć do swojego portfela;
  2. Stworzenie kompletnego, zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego jest dość kosztowną sprawą;
  3. Gdy w portfelu jest wiele instrumentów, trudno jest nad nimi zapanować: monitorować sytuację na giełdzie, reinwestować środki na czas itp.

Jak działają ETF-y?

Fundusz inwestycyjny kupuje szeroki, zdywersyfikowany portfel aktywów, które następnie sprzedaje w porcjach. W tym celu fundusz emituje własne jednostki uczestnictwa. Oznacza to, że kupując fundusze ETF inwestor lokuje pieniądze w kilka atrakcyjnych instrumentów jednocześnie.

Prosta analogia: załóżmy, że chcesz spróbować jakiejś egzotycznej potrawy. Składniki są drogie, a niektóre z nich można kupić tylko w hurtowniach. Ponadto, nie jesteś pewien, jak dokładnie przygotować to danie. W tej sytuacji łatwiej jest zamówić go w kawiarni. W kuchni znajdują się wszystkie potrzebne produkty, profesjonalny kucharz przygotował już duży garnek i z przyjemnością poda Ci kilka talerzy. I to nie jest luksus, to jest oszczędność: jedna porcja będzie kosztować mniej niż nawet najlepszy zakup hurtowy.

ETF jest więc wygodnym sposobem na ograniczenie ryzyka i jednoczesne korzystanie z wielu instrumentów.

Instrument podobny do ETF: fundusz inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny pozwala to na połączenie kapitału z innymi inwestorami i uzyskanie udziału w całkowitych aktywach funduszu. Wybierając pomiędzy funduszem inwestycyjnym a ETF https://www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_rynku_kapitalowego/Fundusze_Inwestycyjne/TFI_i_FI , należy pamiętać o różnicach, takich jak koszty.

Jeśli porównamy ETF z innym aktywem akcyjnym - funduszem inwestycyjnym - koszty ETF będą o rząd wielkości niższe. Wynika to z charakteru zarządzania. Zestaw papierów wartościowych w ETF jest z góry znany - jest oparty na określonym indeksie.

Natomiast w funduszu wzajemnym strategia inwestycyjna jest określana przez zarządzających funduszem, z których każdy musi otrzymywać wynagrodzenie. Dlatego też opłaty za zarządzanie ETF-ami są znacznie niższe: w przypadku ETF-ów mogą wynosić 0,03%, a w przypadku podobnego funduszu inwestycyjnego nawet do 3%.

Przed rozpoczęciem pracy z jakimkolwiek instrumentem, w tym z ETF-ami, inwestor musi zrozumieć podstawowe rzeczy, pojęcia i analizę techniczną - można się tego nauczyć samodzielnie lub skorzystać z porady profesjonalnego doradcy.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu