Końcówki kablowe – przeznaczenie, rodzaje i montaż

Końcówki kablowe – przeznaczenie, rodzaje i montaż

18 stycznia 2022, godz. 8:21
Udostępnij: Kopiuj link

Końcówki kablowe są bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej, ponieważ gwarantują prawidłowe i bezpieczne połączenie elektryczne. Co powinieneś o nich wiedzieć? Jakie istnieją rodzaje końcówek kablowych? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Końcówki kablowe i ich rodzaje

Dobrze wykonane końcówki kablowe służą nie tylko do tworzenia układu, ale także zabezpieczają przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas przesyłania prądu i ograniczają ryzyko wystąpienia zwarcia. Ich zadaniem jest więc zarówno łączenie kabli, jak i ochrona instalacji. 

Wśród popularnych końcówek kablowych można wyróżnić:

  • Konektory izolowane różnią się typem końcówek, złącz i rodzajem. W tme.eu wybierzesz typ złącza (listwy zaciskowe lub złącza zasilające AC). Konektory izolowane – w wersji płaskiej lub okrągłej – są dostępne z różnymi modelami końcówki, możesz wybrać m.in. izolowaną, uszczelnianą czy z rozgałęźnikiem.
  • Konektory nieizolowane także cieszą się popularnością ze względu na możliwość doboru końcówki (oczkowa, płaska czy igiełkowa). Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie najbardziej dostosowane do swoich potrzeb. Konektory nieizolowane można montować elektrycznie oraz mechanicznie.
  • Końcówki lutownicze warto mieć w swoim warsztacie przynajmniej w kilku wariantach, dzięki czemu można łatwo dopasować je do elementów układu. W tme.eu znajdziesz szeroką ofertę takich produktów!
  • Tulejki zaciskowe wykorzystuje się do wykonywania zakończeń lub połączeń przewodów. Skutecznie zapobiegają rozłączeniu się żył i minimalizują ryzyko zwarcia.

Końcówki kablowe – prawidłowy montaż to podstawa

Gdy już wybierzesz końcówkę kablową, konieczne będzie wykonanie odpowiedniego i bezpiecznego montażu. Kieruj się zaleceniami producenta dotyczącymi odpowiedniego zaprasowania końcówki. Etapy poprawnego montażu to:

  • dobór końcówki kablowej zgodnej z planowanym zastosowaniem, materiałem i średnicą kabla, 
  • ustalenie formy zaprasowania,
  • odizolowanie przewodu na takiej długości, jaka odpowiada części rurowej końcówki, 
  • oczyszczenie przewodu z tlenków i nalotów korozyjnych, a następnie wprowadzenie go do końcówki,
  • zaprasowanie.

W tme.eu znajdziesz szeroką ofertę konektorów i końcówek kablowych. Skorzystaj z naszych udogodnień: w zakupie odpowiedniego produktu pomoże Ci szczegółowa wyszukiwarka (z możliwością wyboru m.in. typu końcówki, złącza czy producenta), a także dokładna specyfikacja i opis każdego modelu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Specjaliści tme.eu z przyjemnością pomagają klientom na każdym etapie składania zamówienia. Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas!

Komentarze

Cisza wyborcza!
Dodawanie komentarzy zostało zablokowane.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu