Klasy sportowe w lublinieckich szkołach podstawowych?

Klasy sportowe w lublinieckich szkołach podstawowych?

18 stycznia 2022, godz. 11:32
Udostępnij: Kopiuj link

Temat klas sportowych w lublinieckich szkołach pojawiał się już wcześniej i teraz ponownie powraca. Poinformowała o nim zastępca Burmistrza Lublińca Anna Jonczyk-Drzymała. Wiele wskazuje na to, że takie klasy mogą powstać. 

Miasto zwróciło się do dyrektorów szkół podstawowych o zweryfikowanie i wydanie opinii w temacie utworzenia klas sportowych w lublinieckich placówkach. W odpowiedziach, wszystkie szkoły wyraziły gotowość do utworzenia takich klas. Zaproponowano również planowane profile:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 – koszykówka z elementami lekkoatletyki 
  • Szkoła Podstawowa nr 2 – piłka nożna
  • Szkoła Podstawowa nr 3 – piłka ręczna z elementami lekkoatletyki
  • Szkoła Podstawowa nr 4 – siatkówka

Zasady naboru mają zostać ogłoszone 28 lutego – informuje zastępca Burmistrza Anna Jonczyk-Drzymała. Bardzo ważne jest również, aby ten temat przedyskutować z rodzicami – dodaje. 

Terminy spotkań z rodzicami mają odbyć się w następujące dni:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 – 03.02.2022 o godz. 16.00
  • Szkoła Podstawowa nr 2 – 31.01.2022 o godz. 16.00
  • Szkoła Podstawowa nr 3 – 02.02.2022 o godz. 16.00
  • Szkoła Podstawowa nr 4 – 01.02.2022 o godz. 16.00

Dyrektorzy szkół, po rozmowach z nauczycielami wychowania fizycznego ustalili, że najlepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie klas sportowych od 4 klasy. Tegoroczny nabór będzie więc dotyczył uczniów 3 klasy. Klasa sportowa może zostać otwarta jeśli zakwalifikuje się do niej minimum 21 uczniów. Jeśli będzie ich mniej, oddział nie zostanie otwarty.

Do klasy sportowej mogą zostać przyjęci uczniowie, którzy zaliczą pozytywnie test sprawnościowy. Kandydat musi również posiadać osiągnięcia sportowe w latach poprzednich, zgodę rodzica lub opiekuna prawnego oraz dobre wyniki w nauce i zachowanie (aby bardziej intensywny rytm pracy nie wpłynął negatywnie na jego wyniki w nauce). Uczeń powinien również wykazywać zainteresowanie sportem.

- Jeśli chodzi o godziny wychowania fizycznego, to jest to 10-godzinowy system nauki: 4 godziny programowe i 6 godzin treningowych. Rodzic i dziecko muszą się liczyć z tym, że zajęcia będą się rozpoczynały o godzinie 8.00, a mogą się kończyć o 16.00 lub nawet 17.00. Wydaje nam się, że będzie trudne dla ucznia pogodzenie tego z zajęciami w szkole muzycznej, klubach sportowych lub innych kółkach zainteresowań – mówi Anna Jonczyk-Drzymała.

Uruchomienie klas sportowych może spowodować również pewne „przetasowanie” wśród uczniów. Do takiej klasy  mogą się zgłaszać bowiem uczniowie tej samej szkoły oraz innej. Może to prowadzić do sytuacji, w której np. zainteresowanie danym profilem będzie znacznie większe niż pozostałymi. Dodatkowo, jeśli zainteresowanie będzie duże, to na wolne miejsca będą mogły zostać przyjęte także dzieci spoza Lublińca. 
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu