Pożary sadzy w kominach na terenie powiatu. Straż pożarna informuje jak im zapobiegać

Pożary sadzy w kominach na terenie powiatu. Straż pożarna informuje jak im zapobiegać

20 stycznia 2022, godz. 8:50
Źródło: PSP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu, od początku sezonu grzewczego odnotowano 26 pożarów sadzy w kominie. Z kolei tylko jednego dnia (18.01.2022) zastępy PSP oraz OSP interweniowały przy takich zdarzeniach w powiecie lublinieckim aż trzy razy. Straż pożarna informuje jak zapobiegać takim sytuacjom.
 

Do pożarów w przewodach kominowych w dniu 18 stycznia doszło w miejscowościach Lubliniec, Ciasna i Lisowice. Czym są takie zdarzenia?

„Pożary tego typu są bardzo niebezpieczne i stanową zagrożenie dla całego domu a paląca się w bardzo wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Ogień zaczyna rozprzestrzeniać się na wszystko, co przylega do przewodu kominowego. Poprzez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych mogą dostawać się również toksyczne produkty spalania. Przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”. Często z komina wydobywają się strzelające iskrami płomienie ognia, które przeniesione przez wiatr mogą przedostawać się na inne budynki” – informuje bryg. Artur Szymanek, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu. 

PSP Lubliniec informuje również co należy zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do pożaru:

  • wezwać straż pożarną dzwoniąc na numer 112,
  • jeżeli jest możliwe to wygasić palenisko i zamknąć dopływ powietrza do pieca,
  • nie gasić tego pożaru wodą, ponieważ jeśli nalejemy wody do bardzo rozgrzanego komina, może dojść do jego popękania czy nawet czegoś w rodzaju wybuchu przewodu kominowego,
  • do przyjazdu straży pożarnej warto udostępnić wszystkie pomieszczenia, w których mieści się przewód kominowy.

Jeśli w porę zostanie opanowany pożar sadzy, to może skończyć się to tylko przeglądem, czyszczeniem lub naprawą przewodu kominowego przez uprawnioną osobę. Niemniej do czasu oszacowania szkód przez kominiarza nie należy używać urządzeń grzewczych podłączonych do komina, w którym paliła się sadza.

Pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Przed sezonem grzewczym, jak również w trakcie niego, należy przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego - dodaje straż.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu