Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Trawa ogrodowa - z rolki czy z siewu?

Trawa ogrodowa - z rolki czy z siewu?

25 stycznia 2022, godz. 11:07
Udostępnij: Kopiuj link

Trawnik jest bez wątpienia jednym z najbardziej istotnych elementów ogrodu. Założenie go można wykonać w dwojaki sposób: układając gotową darń sprzedawaną w rolkach lub sięgając po nasiona trawy i wysiewając je na wyznaczonej przestrzeni. Jakie rozwiązanie wybrać? Odpowiadamy.

Trawa ogrodowa z rolki

Zakładanie trawnika przy pomocy gotowej darni w rolce jest metodą stosunkowo młodą. Mimo tego zdążyła już zdobyć spore grono zwolenników. Czemu zawdzięcza coraz większą atrakcyjność?

Tego rodzaju trawa ogrodowa pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu, czyli pięknego i zadbanego ogrodu. Wpływa na to głównie sam schemat montażu, który jest niezwykle prosty. Wystarczy rozwinąć rolki na przygotowanym wcześniej terenie i poczekać na wrośnięcie darni w glebę. Już po upływie około 2 tygodni trawa ogrodowa będzie gotowa do intensywnego użytku.

Pielęgnacja trawy z rolki podobna jest do tej, której wymaga trawa siewna. Do czasu ukorzenienia się darni, jak również później należy regularnie podlewać trawnik, by uniknąć przesuszenia. To, co jednak wyróżnia gotowe trawy ogrodowe to brak chwastów. Rolki skutecznie je przytłumiają, dzięki czemu te nie mogą się rozwijać.

Gotową trawę ogrodową można układać przez cały sezon wegetacyjny tj. od kwietnia do listopada. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które przegapiły okres wiosenny i wczesno jesienny. Trawnik z rolki sprawdza się przede wszystkim w mniejszych ogrodach, choć nierzadko znajduje zastosowanie także na dużych przestrzeniach, takich jak parki czy boiska. Szczególnie poleca się ją do układania na terenach nierównych lub nachylonych stokach.

Trawa ogrodowa z siewu

To najpopularniejszy sposób zakładania trawnika, polegający na wysiewie nasion trawy na wcześniej przygotowane podłoże. Sam proces wysiewania nie jest trudny, jednak na efekty trzeba poczekać znacznie dłużej niż 2 tygodnie. Trawa ogrodowa z siewu potrafi kiełkować nawet miesiąc, a dodając do tego czas potrzebny na całkowite zazielenienie, zagęszczenie i rozwój trawnika otrzymujemy co najmniej 3 miesiące.

Tego rodzaju trawę ogrodową można zakładać późną wiosną (maj) i wczesną jesienią (sierpień, wrzesień). Zaraz po wysiewie także należy pamiętać o podlewaniu. W przeciwieństwie do trawy z rolki, po naturalnym trawniku nie można chodzić aż do czasu wyrośnięcia źdźbeł. Trawa z siewu sprawdza się na dużych, płaskich terenach. Dostosowana jest do szczególnych warunków, co oznacza, że poradzi sobie, np. w miejscach bardzo zacienionych.

Jaką trawę do ogrodu wybrać?

To zależy. Od czego? Przede wszystkim od takich czynników jak m.in. podłoże i nasłonecznienie terenu, a także czasu, jaki możemy przeznaczyć na pielęgnację ogrodu. Biorąc pod uwagę te kwestie oraz indywidualne oczekiwania należy wybrać, które z proponowanych rozwiązań będzie najlepsze. Przemyślana decyzja pozwoli cieszyć się pięknym i gęstym zielonym dywanem przez wiele lat.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu