Zespół „Śląsk” Ambasadorem Regionu na wystawie światowej EXPO2020 w Dubaju

Zespół „Śląsk” Ambasadorem Regionu na wystawie światowej EXPO2020 w Dubaju

27 stycznia 2022, godz. 7:58
Informacja prasowa ZPiT „Śląsk”, fot. Wojciech Korpusik
Udostępnij: Kopiuj link

Od 27 stycznia do 2 lutego, w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO2020 w Dubaju potrwa Śląski Tydzień Regionalny. Na zaproszenie Marszałka Jakuba Chełstowskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie reprezentował region jako Ambasador Województwa Śląskiego. Podczas tego wydarzenia artyści Zespołu „Śląsk” zaprezentują światowej publiczności bogactwo polskiej kultury występując z koncertami oraz prowadząc warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych. 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z pozostałymi ambasadorami został zaproszony do współtworzenia opowieści o województwie jako regionie dynamicznie rozwijającym się na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i społecznej, z jednoczesnym poszanowaniem swojej bogatej tradycji. Za koncepcję promocji regionu na EXPO odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a  hasłem przewodnim śląskiej prezentacji jest „Silesia Land of Opportunity”. Region pokaże swoje największe osiągnięcia oraz potencjał gospodarczy, kulturowy i turystyczny. 

W oficjalnej delegacji województwa śląskiego znaleźli się m.in. ambasadorzy regionalni promujący region podczas EXPO2020, w tym także Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

- Na twórczość Polaków patrzymy przez pryzmat kultury ludowej. Jej siła tkwi w kreatywności inspirowanej ponadczasowymi wartościami: historią, wiarą i tradycjami. To one kształtują tożsamość narodową. Misją Zespołu jest zachowanie unikatowości dziedzictwa kulturowego oraz edukacja w tym zakresie. Rola Ambasadora to wielki zaszczyt, zarówno jako przedstawiciel regionu śląskiego, jak i polskiej kultury. Byliśmy na Wystawie Światowej dwukrotnie – w Hanowerze i Szanghaju. Za każdym razem obecność Zespołu zwiększała zainteresowanie Pawilonem Polski. Oryginalność kostiumów zawsze działa jak magnes. Koncerty przyciągają publiczność, która bardziej zwraca uwagę na polską ofertę. To wielki zaszczyt, ale i odpowiedzialność – mówi Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak. 

Koncerty w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zaplanowano na scenie zewnętrznej Pawilonu Polskiego od 27 stycznia, codziennie o godz. 17:00 i 19:00. Na warsztaty taneczne do strefy dzieci, artyści zapraszają każdego dnia o godz. 14:00. Główny koncert odbędzie się 29 stycznia o godz. 22:00 w Dubai Millennium Amphitheatre.

„Śląsk” pojawi się na scenie w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. W godzinnym programie, który będą mogli podziwiać odwiedzający wystawę, Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od blisko 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. Znajdą się w nim najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz choreografie Elwiry Kamińskiej czy Juraja Kubanki. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”, a także trojak, polonez, mazur, kujawiak, oberek czy krakowiak – to tylko niektóre z utworów, które zostaną zaprezentowane podczas koncertów w Dubaju.  

Prezentowane w programie tańce i pieśni tworzą dziś muzyczny kanon narodowej kultury, wiele z nich stało się niedościgłym wzorem w dziedzinie inscenizowanej stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego. Żywiołowość, wdzięk, elegancja, młodzieńczość wyrazu i kunszt wykonawczy – cechy wypracowane niegdyś pod okiem Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej – sprawią, że widowisko Zespołu „Śląsk” bez wątpienia pozostanie w sercach widzów, którzy odwiedzą Polski Pawilon.

W kulturowym dziedzictwie ludowych tradycji muzycznych Górnego Śląska ważne miejsce zajmuje bogaty zasób repertuaru tanecznego, dlatego promując region podczas Światowej Wystawy EXPO2020, Zespół „Śląsk” wystąpi także z ofertą edukacyjną w tym zakresie. Pod kierunkiem instruktorów Zespołu, odwiedzający Polski Pawilon będą mieli okazje poznać choreografie tańców narodowych: poloneza i krakowiaka oraz śląskiego trojaka. Uczestnicy warsztatów w przystępnej formie poznają elementy taneczne  i sposób wykonania polskich tańców. 

- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” od początku swojego istnienia dostrzegał szczególną misję w kultywowaniu i propagowaniu narodowej kultury, zarówno w Polsce, jak i w szerszej perspektywie geograficznej. Koncertując w  najodleglejszych zakątkach świata, od blisko 70 lat pełnimy z sukcesem rolę ambasadora kultury polskiej. Dlatego czujemy się zaszczyceni mogąc współtworzyć delegację województwa śląskiego na tak prestiżowym wydarzeniu jakim jest Wystawa Światowa EXPO2020. Dołożymy wszelkich starań, aby śląska prezentacja na tej imprezie była mocno wyrazista. Jesteśmy przekonani, że oprawa artystyczna zapewniona przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wzmocni promocję województwa śląskiego i wpłynie na popularyzację wiedzy o walorach naszego regionu – dodaje Dyrektor Zbigniew Cierniak.  

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu