news

Choroby związane z wiekiem – na co warto zwrócić uwagę u swojego psa?

1 lutego 2022, godz. 12:44
Artykuł sponsorowany
Udostępnij: Kopiuj link

Zwierzęta, dokładnie tak jak ludzie, doświadczają dolegliwości wynikających z wieku. Starzejący się pies zwykle jest mniej skory do zabawy, częściej dokuczają mu bóle stawów czy problemy trawienne. Te procesy postępują bardzo powoli i przebywając z psem codziennie, trudno je zauważyć. Jak rozpoznać, że nasz przyjaciel zaczyna mieć takie dolegliwości i co zrobić, żeby mu pomóc?

Procesy starzenia u psów postępują znacznie szybciej niż u ludzi. Ciągłe zmęczenie, ospałość czy brak apetytu to częste objawy tego, że zwierzak wkracza w jesień życia. Mogą się wówczas pojawić również choroby przewlekłe – jak cukrzyca czy wrzód rogówki oka. Wiele rasowych czworonogów doświadcza także problemów uwarunkowanych genetycznie. Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Kiedy rozpoczyna się starzenie?

W zależności od konkretnej rasy, pierwszych oznak starzenia można spodziewać się już po 6-7 roku życia czworonoga. Początkowo zmiany te są powolne, jednak ich tempo z czasem narasta. Nawet postronny obserwator jest w stanie rozpoznać, że pies jest stary. W jego futrze pojawia się siwizna, a pyszczek często przybiera charakterystyczny grymas zmęczenia. Psi seniorzy mogą mieć też problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała.

Zmiana zachowania

Pies nie zakomunikuje nam wprost, że ma problemy ze zdrowiem. Jednak czujny opiekun wywnioskuje to z jego zachowania. Jeśli czworonóg podczas spaceru jest mało aktywny i nie interesuje go otoczenie, to może być jeden z symptomów nadchodzącej starości. Takie psy mogą również stracić zainteresowanie interakcjami z innymi zwierzakami. Zdarza się nawet, że na skutek starzenia przestają rozpoznawać swoich psich przyjaciół i reagują na nich strachem lub agresją. Starzenie się może także zmienić relację psa z opiekunem. Zwierzak może stać się samotnikiem i unikać kontaktu z człowiekiem. Takie zmiany w zachowaniu wskazują, że konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Apetyt

Chyba najważniejszym wskaźnikiem samopoczucia u psów jest apetyt. Jego zmiany często towarzyszą procesowi starzenia. U niektórych czworonogów może pojawić się zwiększone odczuwanie głodu, co sprzyja otyłości. Częstym przypadkiem jest także spadek apetytu. Takie zachowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem weterynarii – otyłość przyspiesza rozwój chorób metabolicznych, a zmniejszenie apetytu może być przyczyną niedożywienia. Należy więc zwrócić uwagę na dietę seniora. Problemem u starszych psów mogą także być dolegliwości trawienne lub ból zębów.

Sen i potrzeby fizjologiczne

Starzejące się psy bywają ospałe. Takie zachowanie warto zgłosić podczas wizyty u specjalisty. Jednak jeśli czworonóg potrzebuje więcej czasu na wypoczynek, to nie należy go zmuszać do aktywności. Starości mogą też towarzyszyć problemy z nietrzymaniem moczu. Jednak takie dolegliwości, bez względu na wiek psa należy skonsultować z weterynarzem.

Starzejący się pupil wymaga od opiekuna nieco więcej cierpliwości i zaangażowania. Jednak jest to przysługa, którą jesteśmy naszym czworonogom winni za lata wierności i przyjaźni.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu